Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2018-08-17 20:49:56 przez system

Oczyszczalnia w Damienicach do rozbudowy

Oczyszczalnia w Stanisławicach do likwidacji

Wczoraj 16 sierpnia wójt Gminy Bochnia odebrał od marszałka województwa małopolskiego, Stanisława Sorysa umowę na dofinansowanie w ramach RPO rozbudowy oczyszczalni ścieków w Damienicach. Jej łączna wartość to 3,8 mln zł.

Jak czytamy na stronie Urzędu Marszałkowskiego:

W Damienicach jeszcze w tym roku rozpoczną się prace związane z rozbudową oczyszczalni ścieków, która dzięki unijnemu wsparciu w wysokości aż 3,8 mln zł zyska m.in. większą przepustowość. Przestarzała oczyszczalnia w Stanisławicach zostanie z kolei zlikwidowana, a w jej miejscu powstanie nowoczesna przepompownia.

Dzięki RPO cały kompleks będzie też bardziej energooszczędny – w ramach projektu zaplanowano także montaż instalacji fotowoltaicznej o mocy blisko 40 kW. Ale to niejedyne zastosowane rozwiązania, bo oszczędności będą możliwe także za sprawą nowego, wydajnego systemu sterowania procesami dozowania ścieków. Zostaną zamontowane też m.in. energooszczędne silniki napędzające dmuchawy czy też układ umożliwiający naprzemienną pracę pomp.
To jednak nie wszystko – dzięki unijnej dotacji zostanie zbudowany też 3-kilometrowy rurociąg, który połączy powstałą na miejscu starej oczyszczalni przepompownię z nową w Damienicach.

Wartość całego projektu to ponad 8,7 mln zł. Planowany termin zakończenia rozbudowy to czerwiec 2019 r.”