Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2016-12-28 23:38:57 przez system

Odznaczenia-wyróżnienia-biesiada-Barbórka 2016

27 grudzień był, wyjątkowo w tym roku, dniem w którym bocheńscy górnicy obchodzili swoje górnicze święto – „Barbórkę”. Barbórka ma swoją tradycję w którą wpisana jest zawsze msza św. rozpoczynająca uroczystości, akademia podczas której nadaje się wyróżnienia, stopnie górnicze czy przyjmuje się młodych „lisów” czyli młodych górników do pracy. Część obowiązkowa to oczywiście biesiada.

Tegoroczna Barbórka odbyła się niestety w cieniu tragedii jaka miała miejsce w kopalni Rudna, gdzie zginęło 8 górników. Tym którzy zginęli oddano cześć pieśnią i minutą ciszy. Z tego też powodu data Barbórki została przełożona.

Mszy świętej przewodniczył proboszcz parafii św. Mikołaja Ks. prałat dr Wojciech Gałda. W homilii skupił się nad religijnością górników oraz nad osobą św. Barbary.

Po mszy św. w komorze Ważyn odbyła się uroczysta akademia, oraz tradycyjna biesiada górnicza.

W sumie odznaczonych i wyróżnionych zostało 53 górników. Czterech pożegnano jako odchodzących na emeryturę. Czterech także przyjęto do pracy.

Krzysztof Zięba otrzymał medal srebrny - odznaczenie od prezydenta Andrzeja Dudy za wzorowe i wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej. Medal brązowy - zasłużony kulturze Gloria Artis - otrzymał Stanisław Chodorkowski. Górnikiem roku został Jerzy Żwawa.

Biesiadę poprowadził specjalnie na tę okazję zaproszony kabaret RAK ze Śląska. Krzysztof Hanke i Krzysztof Respondek, znani i lubiani kreatorzy dobrego humoru wspomagani przez Bogdana Kalusa, znanego chyba najbardziej z roli Hadziuka w serialu Ranczo, stworzyli niepowtarzalne trio, zagrzewające wszystkich do śpiewu i zabawy.