Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2021-05-12 09:27:50 przez Czas2012

Omawiano sprawę pochówku martwych dzieci

Komisja Zdrowia, Rodziny i Opieki Społecznej UM w czasie ostatnich obrad gościła Norberta Paprotę, dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, który w sprawozdaniu przedstawionym radnym podzielił się gminną inicjatywą na rzecz dzieci martwo urodzonych.

Jako jedna z pierwszych gmin w Polsce podjęliśmy się zadania pochówków dzieci martwo urodzonych – dzieci z poronień, z różnych nieszczęść rodzinnych – których rodzice nie zawsze odbierają ciała.” – mówił dyr. Paprota.

Inicjatywa prowadzona jest przy wsparciu MOPSu i bocheńskiego szpitala, między którymi zawarto umowę, a także parafii i zakładu pogrzebowego „Nowak”, którzy świadczą swoje usługi nieodpłatnie. Pochówki odbywają się raz na kwartał, ostatni miał miejsce 16 kwietnia na cmentarzu w Łychowie, a dotyczył dzieci zmarłych w okresie od stycznia do kwietnia br.

Dyrektor MOPS podkreślał, że ciała dzieci wcześniej traktowane były jako odpad medyczny przeznaczony do utylizacji, jednak od kilku lat chowane są w obrządku rzymskokatolickim w porozumieniu z rodzicami, którzy życzą sobie kontaktu. Inaczej ciała traktowane są jako te, co do których rodzice zrzekli się prawa do pochówku.

W 2020 r. w Bochni miały miejsce 3 masowe pogrzeby, w wyniku których pochowano 185 dzieci martwo urodzonych.

DML