Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2016-03-10 18:41:02 przez system

OSP Kamionna jako pierwsza ma kamerę termowizyjną

Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Kamionnej, jako pierwsza Jednostka OSP w naszym powiecie, wprowadziła na wyposażenie kamerę termowizyjną.

9 marca w ręce druhów z OSP Kamionna trafiła kamera renomowanej marki Flir K2, produkowanej w USA. Kamera termowizyjna jest podstawowym ekwipunkiem zabieranym na rozpoznanie, niezastąpione jest zastosowanie tego typu urządzeń do oceny sytuacji na miejscu akcji, gdzie przy bardzo dużym zadymieniu nie jesteśmy w stanie stwierdzić, czy są osoby poszkodowane, gdzie znajduje się ognisko pożaru.

K2 jest kompaktową, lekką kamerą termowizyjną, która może być łatwo przymocowana do uprzęży aparatu oddechowego. Intuicyjny interfejs użytkownika pozwala strażakom skupić się na pracy. Duży, pojedynczy przycisk pozwala włączyć kamerę nawet w bardzo grubych rękawicach. Kamera jest zaprojektowana tak, aby przetrwać trudne warunki pracy, Flir K2 wytrzymuje upadek z wysokości 2 metrów na beton, jest wodoodporna i funkcjonuje w temperaturze nawet do 260° C, jest odporna na wibracje, uderzenia, korozję, przetarcia powierzchni wyświetlacza, na wysoką temperaturę i płomienie.

Kamera termowizyjna jest urządzeniem obrazującym otoczenie w paśmie podczerwieni, czyli promieniowania cieplnego. Na ekranie obserwowany świat prezentowany jest jako obraz temperatur, pozwala to na błyskawiczne wykrycie zagrożonych ludzi, w całkowicie zadymionych pomieszczeniach, nawet tam gdzie potężne strażackie latarki nie pozwalają niczego dostrzec. Urządzenie umożliwia natychmiastowe odnalezienie nieprzytomnej osoby w zadymionym pomieszczeniu, ten krotki czas może przesądzić o przeżyciu, ponieważ zatrucie gazami pożarowymi jest najczęstszą przyczyną zgonów w pożarach. Dzięki takiej kamerze strażacy z Kamionnej mają możliwość skutecznie ratować życie ludzkie.

Stosowanie termowizji umożliwia szybko i skutecznie wykrywać ukryte źródła ognia, zmniejszając straty pożarowe, gdyż precyzyjne określenie miejsca zagrożenia spowoduje prowadzenie prac rozbiórkowych tylko w wskazanym miejscu i ugaszenie ognia przy użyciu małej ilości wody. Kamera termowizyjna jako narzędzie ratownicze ma uniwersalne i wszechstronne zastosowania m.in. do prowadzenia poszukiwań osób, które zaginęły w lesie. Takie wyposażenie w ręku strażaka przyda się również w ratowaniu ludzi wypadkach komunikacyjnych. Będzie służyło do sprawdzenia ile osób znajdowało się w samochodzie uczestniczącym w wypadku oraz, czy w pobliżu miejsca zdarzenia nie znajduje się osoba poszkodowana, która samowolnie oddaliła się z miejsca wypadku.