Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2017-04-21 20:58:03 przez system

Ośrodek w Borównej przejdzie kompleksową renowację

Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Borównej przejdzie gruntowny remont. Wicemarszałek Województwa Małopolskiego Stanisław Sorys uroczyście przekazał wójtowi gminy Lipnica Murowana Tomaszowi Gromali umowę na dofinansowanie tej inwestycji. Gmina otrzyma wsparcie wysokości niemal 870 tys. zł. Całkowita wartość projektu to aż 1 096 923,63zł.


Borówna, zwana także „zieloną perełką” Pogórza Wiśnickiego – położona jest na terenie Wiśnicko-Lipnickiego Parku Krajobrazowego. Wyremontowany ośrodek, którym zarządza tamtejszy dom kultury będzie służył zarówno mieszkańcom, jak i turystom. Będzie również pełnił rolę wiejskiej świetlicy. Na co dzień jest tam prowadzona działalność edukacyjna w zakresie ochrony dziedzictwa kulturowo-historyczno-społecznego i edukacji ekologicznej. W budynku znajduje się jednak także 36 miejsc noclegowych, sala do gier i zabaw. Do dyspozycji mieszkańców i turystów pozostaje również zadaszony grill.

By móc w pełni wykorzystać walory turystyczne okolicy, w tym liczne szlaki i ścieżki przyrodnicze, w ramach projektu planowane jest również wyposażenie remontowanego ośrodka w rowery i sprzęt rekreacyjny.

Dofinansowanie pozwoli jednak przede wszystkim na gruntowną modernizację, w tym m.in. na wymianę posadzki oraz stolarki okiennej i drzwiowej, termomodernizację budynku, montaż nowej instalacji grzewczej i wykonanie pokrycia dachowego.

Dzięki wsparciu Gminny Dom Kultury będzie mógł też rozwinąć ofertę zajęć edukacyjnych, w tym warsztatów ekologicznych i artystycznych dla mieszkańców, zwłaszcza dla młodzieży szkolnej. Ponieważ ośrodek nie posiadał dotychczas żadnych nowoczesnych pomocy dydaktycznych, wyposażony zostanie m.in. w nowoczesny sprzęt multimedialny.

Długo wyczekiwana inwestycja dziś staje się faktem. Wraz z Panią Skarbnik podpisaliśmy umowę na kompleksową modernizację ośrodka, która nie tylko poprawi stan bazy, ale otworzy przed obiektem i przed miejscowością nowe możliwości. Dziś mogę oznajmić, że będziemy mieć na terenie gminny przepiękny i nowoczesny Ośrodek Edukacji Ekologicznej z ciekawą ofertą. Naprawdę warto było czekać. Modernizacja ośrodka nabiera też symbolicznego wymiaru dzięki obchodzonemu w tym roku jubileuszu 675 lat lokowania miejscowości. To tutaj w 1342 roku król Kazimierz Wielki zezwolił Wojsławowi Gryficie na ulokowanie na ziemiach położonych nieopodal ówczesnego miasta królewskiego Lipnik wsi Borówna. Zatem trudno wyobrazić sobie lepszy prezent zarówno dla samorządu jak i mieszkańców – mówi Wójt Gminy Tomasz Gromala

Planowany termin zakończenia projektu to 31 lipca 2018 r.