Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2015-03-20 21:07:16 przez system

Łowy na gimnazjalistów rozpoczęte

Pomóc ma w tym nowy film promocyjny

Wymyślnie zastawione stoły z wyszukanymi potrawami, drukarki 3D, laserowe teodolity, a nawet… strój szturmowy policjanta z jednostki prewencji – wszystko to można było zobaczyć w trakcie, zakończonej w piątek 20 marca, dwudniowej Giełdy Informacji Zawodowej.

Malejąca rokrocznie ilość uczniów zmusza szkoły wszystkich szczebli, także szkoły średnie, do wyszukiwania coraz to nowych pomysłów w celu zainteresowania potencjalnych pierwszoklasistów swoją ofertą. Jedną z takich możliwości daje właśnie Giełda, w której uczestniczyły wszystkie szkoły ponadgimnazjalne z terenu naszego powiatu. Mieliśmy zatem oba bocheńskie ogólniaki, wszystkie 3 zespoły szkół z Bochni (czyli dawny „Mechanik”, „Ekonomik” i „Budowlankę”), Ośrodek Szkolno-Wychowawczy z Bochni, Zespół Szkół w Żegocinie, Łapanowie i Dąbrowicy oraz wiśnickie Liceum Plastyczne. Swoje oferty prezentowały także: Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna i Ochotnicze Hufce Pracy.

Szkoły prześcigały się pomysłowością w aranżacjach swoich stanowisk, bo wiadomo – „reklama dźwignią handlu”. Każdy z wystawców pokazywał swoje mocne strony – ogólniaki profile nauczania, z których słyną, „Mechanik” kształcenie zawodowe w kierunkach mechanicznych, samochodowych i informatycznych, „Budowlanka” nęciła możliwością zdobywania wyksztalcenia w popularnym zakresie odnawialnych źródeł energii, „Ekonomik” kierunkami gastronomicznymi i hotelarskimi, gastronomia przeważała także w ofercie szkoły w Dąbrowicy. Szkoła w Łapanowie zachęcała do zgłębiania tajników krawiectwa, a także zapisania się do klas mundurowych: wojskowo-policyjno-strażackich.

Wedle organizatorów Giełdy z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, była ona bardzo udana. Przez dwa dni gościnne progi I Liceum Ogólnokształcącego, gdzie się odbywała, przekroczyło około tysiąca osób – w większości uczniów ostatnich klas z ponad 30 gimnazjów na terenie powiatu, ale także powiatów ościennych, głównie brzeskiego i wielickiego. Tegorocznym novum był też liczny udział rodziców gimnazjalistów, którzy na równi ze swoimi pociechami zastanawiali się nad ich dalszą ścieżką rozwoju edukacyjnego.

Pod koniec Giełdy został zaprezentowany nowy film promocyjny bocheńskich szkół średnich. W przeciwieństwie do ubiegłorocznego odwołuje się bardziej do rozumu nic emocji. Oparty jest na wypowiedziach absolwentów poszczególnych szkól – dzisiaj ludzi znanych i szanowanych, którzy zachęcają do podjęcia nauki w ich progach.

Film dostępny jest na kanale YouTube – można go zobaczyć TUTAJ