Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2016-08-16 15:06:34 przez system

(Pijany) długi weekend na bocheńskich drogach

W długi weekend pomiędzy 12 a 15 sierpnia na drogach powiatu bocheńskiego wydarzyły się łącznie 4 wypadki oraz 2 kolizje, 4 osoby zostały ranne. Zatrzymano 10 nietrzeźwych kierujących, w tym 5 pijanych rowerzystów i 5 pijanych kierowców.

12 sierpnia około godz. 17.30 w Bochni przy ul. Brzeźnickiej funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego KPP w Bochni zatrzymali 35-letniego mieszkańca Tymbarku, kierującego VW Passat, u którego stwierdzono po badaniu 1,06 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu.
12 sierpnia około godz. 20.20 funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego w m. Proszówki zatrzymali kierującego rowerem 42-letniego mieszkańca Damienic w stanie nietrzeźwości - 0,76 mg/l w wydychanym powietrzu.
Tego samego dnia około godz. 20.50, 23-letni kierowca VW Passata, jadąc w kierunku Łapanowa potrącił pieszego, który zatoczył się pod nadjeżdżający samochód. Pieszy z urazem głowy został przetransportowany do bocheńskiego szpitala.
13 sierpnia około godz. 16.20 w Sobolowie kierowca mazdy 323, wykonując manewr skrętu w lewo, nie zachował należytej ostrożności i wymusił pierwszeństwo uderzając w motocykl marki Honda, prowadzony przez nieposiadającego uprawnień 17-letniego mieszkańca Woli Nieszkowskiej. Motocyklista w wyniku zdarzenia doznał złamania lewej ręki.
13 sierpnia około godz. 20.40 funkcjonariusze WRD KPP w Bochni zatrzymali mieszkańca Proszówek, który kierował rowerem po drodze publicznej w stanie nietrzeźwości – 0,82 mg/l.
14 sierpnia około 8.20 funkcjonariusze WRD KPP w Bochni w Nieszkowicach Małych zatrzymali 34 -letniego mieszkańca Cikowic, który kierował samochodem opel w stanie po użyciu alkoholu – 0,21 mg/l.
15 sierpnia około godz. 3.20 funkcjonariusze OPI KPP w Bochni dokonali zatrzymania 32-letniego mieszkańca Trzciany, który w stanie nietrzeźwości (0,65 mg/l) kierował VW touranem. Wymieniony nie zatrzymał się do kontroli drogowej, podjął próbę ucieczki, następnie uderzył w przydrożny słup oświetleniowy i kontynuował ucieczkę pieszo z miejsca zdarzenia.
15 sierpnia około godz. 15.15 w Drwini funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego zatrzymali mieszkańca tej miejscowości, który kierował samochodem Renault w stanie po użyciu alkoholu (0,23mg/l).
15 sierpnia około godz. 17 w miejscowości Gawłów, funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego zatrzymali dwóch mieszkańców Gawłowa, którzy kierowali rowerami po drodze publicznej w stanie nietrzeźwości pierwszy 0,45 mg/l a drugi 0,94 mg/l w wydychanym powietrzu.
15 sierpnia około godz. 18 funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego zatrzymali mieszkańca Majkowic, który kierował rowerem po drodze publicznej w stanie nietrzeźwości – 0,34 mg/l.
15 sierpnia około godz. 18.30 w Łapanowie kierujący motocyklem bez wymaganych uprawnień uderzył w kierującego rowerem 63-letniego mieszkańca Łapanowa. Rowerzysta z urazem głowy został przewieziony do bocheńskiego szpitala.

Funkcjonariusze Policji przypominają, że zgodnie z przepisami kodeksu karnego stan nietrzeźwości zachodzi wówczas, gdy zawartość alkoholu w 1 dm3 wydychanego powietrza przekracza 0,25 mg albo prowadzi do stężenia powyżej tej normy.

Natomiast stan po użyciu alkoholu zgodnie z treścią art. 46 ust. 3 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi zachodzi wtedy, gdy obecność w wydychanym powietrzu wynosi od 0,1 mg do 0,25 mg alkoholu na 1 dm3.
Karze podlega zarówno prowadzenie pojazdów w stanie nietrzeźwości, jak również w stanie po użyciu alkoholu.