Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2015-11-20 13:39:40 przez system

Pijany pirat drogowy

Nietrzeźwy wjechał w samochód, którego kierowca… nie miał prawa jazdy

Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Bochni zatrzymali pirata drogowego, który mając blisko 2 promile alkoholu w organizmie spowodował kolizję drogową, wjeżdżając w tył innego pojazdu, którego kierowca nie miał prawa jazdy. Nietrzeźwy mężczyzna stracił prawo jazdy, a za popełnione przestępstwo grozi mu kara pozbawienia wolności do lat 2 oraz dotkliwa kara finansowa.

W czwartek 19 listopada policjanci z bocheńskiej komendy zostali wezwani do zdarzenia drogowego, jakie miało miejsce w Lipnicy Murowanej o godzinie 17:50. Policjanci z drogówki, którzy przyjechali na miejsce zdarzenia, zastali tam dwa rozbite pojazdy marki renault clio oraz opel tigra. Uczestnikami zdarzenia byli kierowcy tych pojazdów, 21-letni kierowca renaulta oraz 17-latek, kierowca opla. Na miejscu zdarzenia obecni byli również naoczni świadkowie zdarzenia, którzy zaraz po zdarzeniu nie pozwolili oddalić się z miejsca 21-latkowi, który był kompletnie pijany. Badanie stanu trzeźwości mężczyzny wskazało zawartość 1,99 promila alkoholu w wydychanym powietrzu.

Osoby, które ujęły nietrzeźwego, to kierowca i pasażerowie volkswagena. W tym samym czasie 21-letni kierowca renaulta, jadący przed nimi, wykonywał w sposób niebezpieczny manewry wyprzedzania poprzedzających go pojazdów. W Lipnicy Murowanej kierowca renaulta zakończył swój szaleńczy rajd, wjeżdżając w tył opla, którego kierowca w tym czasie zatrzymał się, by skręcić w prawo. Podróżujący volkswagenem mężczyźni, chcąc udzielić pomocy uczestnikom zdarzenia, pomogli im opuścić pojazd. W tym czasie zauważyli, że kierowca renaulta jest pijany. Poinformowali o tym telefonicznie policjantów oraz nie pozwolili oddalić się nietrzeźwemu mężczyźnie z miejsca zdarzenia.

W trakcie dalszych czynności okazało się, że kierujący oplem, 17-letni mieszkaniec powiatu bocheńskiego, nie jest winny spowodowania kolizji drogowej, jednak nie powinien w ogóle kierować samochodem, gdyż nigdy nie posiadał prawa jazdy. Swoim postępowaniem popełnił wykroczenie drogowe, za które został ukarany mandatem karnym. Natomiast nietrzeźwy kierowca renaulta stracił prawo jazdy i na pewno pożegna się z nim na kilka lat. Ponadto za kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości grozi mu kara pozbawieni wolności do lat 2 i kara finansowa nie mniejsza niż 5 tysięcy złotych.

  • Wskutek tego zdarzenia nikt nie odniósł obrażeń ciała, dlatego 21-latek odpowie za spowodowanie kolizji drogowej będąc pod wpływem alkoholu. Na pochwałę zasługuje postawa osób podróżujących volkswagenem, które nie pozwoliły oddalić się nietrzeźwemu kierowcy, co pozwoli pociągnąć go do odpowiedzialności karnej - powiedział nam oficer prasowy bocheńskiej policji, mł. asp. Łukasz Ostręga.