Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2021-05-13 12:23:31 przez Czas2012

Płyta i treść listu kapsuły czasu do poprawy

Komisja Kultury przedstawiła propozycję treści listu do kapsuły dla przyszłych bochnian, który ma zostać odczytany nie wcześniej niż za sto lat. O planach montażu „kapsuły czasu” na bocheńskim Rynku pisaliśmy TUTAJ.

Nie wiadomo co znajdzie się w środku – zawartość kapsuły ma pozostać niespodzianką dla przyszłych pokoleń. W inicjatywie udział bierze burmistrz z magistratem oraz Rada, którą poproszono o napisanie odrębnego tekstu. Jego propozycja autorstwa radnej Anny Morajko znajduje się poniżej:

Złożenie dokumentu w kapsule dokonało się dnia (…), kiedy to cały świat, a z nim miasto Bochnia, przeżywało pandemię koronawirusa, która bardzo szybko rozprzestrzeniała się na cały świat. Pierwszy przypadek tej strasznej choroby rozpoznano w marcu 2020 r., a w dniu złożenia listu do kapsuły w Polsce zachorowało (…) osób, zmarło (…) osób.

Świadomi ulotności czasów, w których żyjemy oraz kierując się pragnieniem zachowania pamięci o czasach, w których przyszło nam żyć, w imieniu radnych miasta Bochnia, naszego królewsko-górniczego grodu, zwracamy się dzisiaj do potomnych z przekazem będącym prośbą utrwalenia naszego miasta**.

Zainspirowała nas do tego zakończona rewitalizacja Rynku wraz z przyległymi uliczkami. Radę miasta reprezentowali wówczas radni: (…)

Z dużym sentymentem wracamy do przeszłości, oglądając fotografie, które ukazują nam nasze miasto sprzed stu lat; porównujemy je z chwilą obecną i dostrzegamy ogromne zmiany. Pozostawiając potomnym aktualny, utrwalony obraz naszego miasta, ufamy że w 2121 r. z wielkim zainteresowaniem przeniesiecie się do czasów, w których nam dane było żyć i znowu dokonacie porównania. Mniemamy, iż Bochnia stanie się uzdrowiskiem, a liczne sanatoria, które powstaną na przestrzeni następnych stu lat, sprawią że zostaną w pełni wykorzystane walory naszego miasta, takie jak: piękne położenie na siedmiu wzgórzach, kopalnia soli wpisana na listę Światowego Dziedzictwa Kultury, gdzie można turystycznie zwiedzać trasy oraz przebywać w celach leczniczych. Organizowane są tam również imprezy sportowe i kulturalne.

Tężnia solankowa oddana do użytku w 2020 r. znacznie uatrakcyjnia pobyt w Bochni w celach leczniczych i rekreacyjnych. Wykorzystanie w przyszłości źródeł termalnych również wpłynie na atrakcyjność miasta.

Bochnia szczyci się również jednym z najstarszych i największych kościołów w Małopolsce, który w 1998 r. został podniesiony do godności bazyliki mniejszej przez papieża-Polaka, Jana Pawła II kanonizowanego w 2014 r. Poddawana jest ciągłej konserwacji wewnątrz, a od 2019 r. zewnętrzna elewacja bazyliki.**

Nie sposób zapomnieć również o Muzeum im. Stanisława Fischera mieszczącym się w dawnym klasztorze dominikanów, w którym przez ponad 60 lat zgromadzono wiele cennych eksponatów, które obecnie są poddane digitalizacji na nośniki cyfrowe.

Ufamy, że mieszkańcy Bochni na przestrzeni następnych stu lat z wielką troską będą pielęgnować dorobek wielu pokoleń, aby nasze miasto się rozwijało i było chlubą dla potomnych.

Dokument ten został uroczyście podpisany i zamieszczony w kapsule czasu na płycie Rynku.

Nie da się ukryć, że treść przypomina raczej folder informacyjny niż list. Dodatkowo znaleźć w nim można liczne powtórzenia i błędy stylistyczne. Problem poprawności językowej inicjatywy związanej z kapsułą pojawił się także na etapie montażu płyty – chodziło o błędy edytorskie: 27. 02. 2121 R. zamiast 27.02.2121 R. oraz 2018 – 2019 zamiast 2018-2021.

„W TYM MIEJSCU ZNAJDUJE SIĘ
KAPSUŁA CZASU
ZAINSTALOWANA NA PAMIĄTKĘ
REWITALIZACJI RYNKU
REALIZOWANEJ W LATACH 2018 – 2021
NIE OTWIERAĆ PRZED 27. 02. 2121 R.
BOCHNIA A.D. 2021”

Treść płyty z wyżej wymienionymi błędami zostanie poprawiona. Nie wiadomo jeszcze, czy Rada zaakceptuje list do kapsuły w formie zaproponowanej przez przewodniczącą Komisji Kultury.

O innych błędach dotyczących rewitalizacji:

Rynek: artystyczne schody i lekcja angielskiego