Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2015-08-27 16:36:11 przez system

Policja zadba o bezpieczeństwo uczniów

W ramach zwiększenia bezpieczeństwa w okolicach szkół oraz przedszkoli policjanci przeprowadzą akcję pod nazwą "Bezpieczna droga do szkoły".

Za kilka dni uczniowie i przedszkolaki powiatu bocheńskiego zainaugurują nowy rok szkolny, co sprawi, że w rejonach szkół i przedszkoli znacznie nasili się ruch pieszych jak i samochodów, którymi rodzice dowożą swoje pociechy na zajęcia.

Pośpiech i roztargnienie połączone z dużym natężeniem ruchu często wpływa na wzrost zagrożenia bezpieczeństwa dla dzieci i młodzieży.

Na początku roku szkolnego 2014/2015 na małopolskich drogach doszło do 67 wypadków drogowych, w których 6 osób zginęło, a 73 zostało rannych. W grupie wiekowej dzieci do lat 14 w wypadkach drogowych – 6 doznało obrażeń ciała.

W celu zminimalizowania zagrożeń i zapewnienia maksymalnego bezpieczeństwa dla wszystkich uczestników ruchu drogowego w rejonach szkół i przedszkoli, policjanci przeprowadzi wzmożone działania profilaktyczno-edukacyjne pod nazwa „Bezpieczna droga do szkoły.

Zgodnie z założeniami akcji, policjanci Komendy Powiatowej Policji w Bochni oraz Komisariatu Policji w Nowym Wiśniczu obejmą nadzór nad miejscami szczególnie zagrożonymi w rejonach szkół i przedszkoli czuwając nad bezpieczeństwem dzieci i młodzieży podążających na zajęcia lekcyjne.

Policjanci przeprowadzą kontrole w zakresie właściwego oznakowania przejść dla pieszych oraz respektowania zasad i przepisów ruchu drogowego przez kierowców i pieszych użytkowników dróg publicznych. Szczególnym nadzorem objęty zostanie zorganizowany przewóz dzieci i młodzieży autobusami szkolnymi, jak również funkcjonariusze zwrócą uwagę na niewłaściwy przewóz dzieci w pojazdach osobowych.

Ponadto w dniu 1 września w rejonie szkoły w Łapczycy zlokalizowanej w bliskim sąsiedztwie drogi krajowej nr 94, przedstawiciele Małopolskiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Tarnowie oraz policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Bochni przeprowadzą dodatkową akcję pod nazwą „Kierowco zwolnij przed szkołą”. W tym czasie policjanci oprócz tego, że będą strzegli bezpieczeństwa uczniów, będą również rozdawać wszystkim uczestnikom ruchu drogowego ulotki o treści promującej bezpieczeństwo na drodze.

Pamiętajmy jednak, że poprawa stanu bezpieczeństwa dzieci i młodzieży szkolnej zależy również od rodziców. To przede wszystkim oni odpowiadają za swoje pociechy. Podkreślić należy fakt, iż dzieci do lat 7 nie mogą samodzielnie poruszać się po drogach – należy zapewnić im opiekę osoby co najmniej dziesięcioletniej.

Bardzo ważnym elementem zwiększającym bezpieczeństwo na drodze, jest noszenie na sobie elementów odblaskowych. Obowiązkowo odblasków należy używać w trakcie poruszania się po drodze po zmierzchu, poza obszarem zabudowanym.

Rodzice, którzy zawożą dzieci do szkoły powinni pamiętać o obowiązku przewożenia ich w fotelikach ochronnych lub specjalnych siedziskach. Szczegóły dotyczące przepisów regulujących tą kwestię znajdziecie Państwo klikając na poniższy link:

<http://www.policja.pl/pol/aktualnosci/112172,Zmiana-przepisow-dotyczacych-przewozenia-dzieci.html>

Policjanci pragną przekazać najmłodszym kilka podstawowych zasad, których należy przestrzegać, aby na drodze nie narażać siebie i innych na niebezpieczeństwo. Przypominają również o zasadzie ograniczonego zaufania względem obcych:

Rady dla dzieci:

 1. Do szkoły idź drogą uczęszczaną. Nie przechodź "na skróty” przez miejsca ustronne.
 2. Jeśli nie ma chodnika idź poboczem z lewej strony jezdni.
 3. Przez ulicę przechodź w miejscach wyznaczonych, na pasach, zawsze na zielonym świetle.
 4. Jeśli jesteś zaczepiany przez nieznajomego powiadom o tym niezwłocznie rodziców lub opiekunów.
 5. Nie przyjmuj od nieznajomych żadnych prezentów w postaci słodyczy, zabawek, pieniędzy itp.
 6. Nie ufaj osobom obcym. Nie oddalaj się z nimi od miejsca zamieszkania bądź zaprzyjaźnionej grupy osób.
 7. Klucze od mieszkania noś w miejscu niewidocznym dla obcego.
 8. Jeśli nieznajomy zapyta cię o drogę, pod żadnym pozorem nie wsiadaj z nim do samochodu, którym jedzie.

Rady dla rodziców:

 1. Pamiętaj, aby Twoje dziecko zawsze było widoczne na drodze i nosiło odblaski.
 2. Zapoznaj dziecko z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa ruchu drogowego (aby zachowało szczególną ostrożność na pasach, podczas przechodzenia przez ulicę czy na przystanku autobusowym).
 3. Korzystaj z auta w sposób bardzo odpowiedzialny. Pamiętaj, że zachowanie dziecka często bywa trudne do przewidzenia. Zwolnij gdy zbliżasz się do miejsca, w którym znajduje się szkoła, przedszkole czy plac zabaw.
 4. Dowożąc dziecko do szkoły pamiętaj o przepisach dotyczących używania urządzeń ochronnych.
 5. Dowożąc dziecko do szkoły należy zatrzymać się w miejscu dozwolonym tak, aby nie ograniczyć widoczności dla innych kierujących i pieszych przechodzących przez jezdnię. Zapewnij dziecku bezpieczeństwo kiedy wsiada i wysiada z samochodu.

Do wszystkich uczestników ruchu drogowego policjanci apelują o zachowanie szczególnej ostrożności na drodze. Zwracajmy uwagę na dzieci, pomóżmy im bezpiecznie dotrzeć do szkoły i wrócić do domu!