Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2016-02-19 15:31:09 przez system

Policyjna akcja oceniania sprawności pojazdów

Niesprawne samochody, bez ważnych badań technicznych, przekroczenia prędkości i szereg innych wykroczeń – to zatrważające dane kilkunastogodzinnej akcji policji pod nazwą „Bus i Truck”.

W sumie 102 skontrolowane pojazdy, w tym 37 autobusów i 40 ciężarówek, 61nałożonych mandatów karnych, 2 wnioski so sądu i 16 zatrzymanych dowodów rejestracyjnych – to efekt policyjnych działań „BUS i Truck”.

W czwartek 18 lutego policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Bochni, od samego rana, przez kilkanaście godzin, prowadzili wzmożone kontrole drogowe pojazdów ciężarowych i autobusów, poruszających się drogami powiatu bocheńskiego.

Wśród wszystkich skontrolowanych pojazdów było 40 ciężarówek i 37 autobusów. W trakcie tych kontroli policjanci nałożyli 61 mandatów, głównie za zły stan techniczny pojazdów, przekroczenie dopuszczalnej prędkości oraz niestosowanie pasów bezpieczeństwa. Na kierujących ciężarówkami i autobusami nałożono 40 mandatów karnych. Ponadto w 16 przypadkach okazało się, że pojazdy, którymi kierowali, były w bardzo złym stanie technicznym lub nie posiadały aktualnych badań technicznych, za co policjanci oprócz nałożenia mandatu karnego zatrzymywali również dowód rejestracyjny. Dopiero po usunięciu usterek i po stosownym badaniu pojazdu na stacji diagnostycznej właściciel samochodu będzie mógł ponownie odebrać dowód rejestracyjny w wydziale komunikacji.

- Efekty działań ukazują zatrważające dane, dotyczące głównie złego stanu technicznego pojazdów oraz lekceważenia przez ich właścicieli obowiązku dokonania badania stanu technicznego na stacji diagnostycznej - wyjaśnia mł. asp. Łukasz Ostręga z bocheńskiej policji.

W trakcie każdej kontroli policjanci badali również stan trzeźwości kierowców. Wszyscy kierujący pojazdami mechanicznymi byli trzeźwi, natomiast w trakcie działań prowadzonych na terenie Borku policjanci zatrzymali rowerzystę, który miał w wydychanym powietrzu blisko 3 promile alkoholu.