Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2015-03-13 14:19:26 przez system

Policyjna akcja „Pasy”

12 marca policjanci z bocheńskiej komendy brali udział w ogólnopolskich działaniach pod kryptonimem „Pasy” . Działania te mają na celu dyscyplinowanie kierujących pojazdami jak i pasażerów do przestrzegania obowiązkowego zapinania pasów w trakcie podróżowania pojazdami, jak również prawidłowego przewożenia dzieci.

Stosowanie pasów bezpieczeństwa, zarówno przez kierowców jak i pasażerów, znacznie zwiększa szansę przeżycia lub uniknięcia obrażeń podczas wypadku i kolizji drogowej.

W trakcie samochodem i kierowcą w czasie uderzenia w przeszkodę:
- po 0,026 sekundy od początku wypadku zderzak i przód samochodu jest już zgnieciony, a niezapięty pasami kierowca kontynuuje ruch z prędkością 80 km/godz.;
- po 0,039 sekundy kierowca wraz z siedzeniem zostaje uniesiony o 15 cm;
- po 0,044 sekundy uderza klatką piersiową w kierownicę;
- po 0,050 sekundy opóźnienie działające na osobę 80 razy przewyższa masę ciała;
- po 0,068 sekundy ciało kierowcy uderza w deskę rozdzielczą z siłą 6 ton;
- po 0,092 sekundy głowa kierowcy uderza w przednią szybę;
- po 0,100 sekundy, ciało kierowcy po uderzeniu w kolumnę kierownicy, wypada na zewnątrz wybijając przednią szybę – obrażenia powodują śmierć na miejscu!
- po 0,110 sekundy wrak auta zaczyna się cofać;
- po 0,150 sekundy w miejscu wypadku zalega cisza.
(źródło: Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego)

W działaniach uczestniczyło 16 policjantów bocheńskiej „drogówki”, którzy skontrolowali 59 pojazdów oraz podróżujących nimi osób. W skutek ujawnionych wykroczeń policjanci nałożyli 56 mandatów karnych, w tym 44 na kierowców, którzy nie korzystali z pasów bezpieczeństwa, 3 mandaty na pasażerów za to samo wykroczenie oraz 9 mandatów za inne wykroczenia.