Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Utworzono: 2019-10-26 21:56:19 przez Czas2012

Ponad 200 gości na gali 20-lecia powiatu

Ponad 200 zaproszonych gości wzięło udział w uroczystości zorganizowanej przez władze Powiatu Bocheńskiego z okazji 20-lecia istnienia tej jednostki samorządowej. Uroczystość odbyła się w nastrojowych wnętrzach Komory Ważyn w bocheńskiej Kopalni Soli.

Wspólnota to jest świat, w którym możliwe jest prawdziwe braterstwo. …[..] - tymi słowami rozpoczął uroczystość Jerzy Turek główny prowadzący piątkową galę. Słowa te były także przewodnim mottem spotkania, które podzielone zostało na kilka części.

Uroczysta gala rozpoczęła się od wystąpienia starosty Adama Korty – który przybliżył historię powstania powiatów w Polsce na przestrzeni wieków, przechodząc później do słów opisujących nasz powiat. Przypomniał sukcesy inwestycyjne z ostatnich 20 lat podczas funkcjonowania poprzednich samorządów powiatowych, a także dalszą wizję rozwoju dotyczącej komunikacji, służby zdrowia, szkolnictwa i oświaty czy ochrony środowiska.

Na uroczystość przybyło wielu znamienitych gości. Wśród nich byli posłowie i posłanki, byli starostowie, przedstawiciele samorządów sąsiadujących z Bochnią, dyrektorzy, kierownicy i przedstawiciele wydziałów i instytucji podlegających powiatowi, przedstawiciele Policji, Wojska, Straży Pożarnej, duchowni, nauczyciele i przedsiębiorcy.

Obecna była pani poseł Urszula Augustyn, pan Stanisław Bukowiec poseł – elekt. Przybyli starostowie brzeski, wielicki i limanowski. Obecni byli przedstawiciele delegacji z zaprzyjaźnionego Powiatu Saarlouise w Niemczech. Podczas uroczystości na scenie pojawili się razem w przyjaznej atmosferze wszyscy trzej starostowie którzy do tej pory pełnili tę funkcję: Ludwik Węgrzyn, Jacek Pająk i Adam Korta. Listy gratulacyjne przesłali: Prezydent Miasta Krakowa pan Jacek Majchrowski, Prezydent Miasta Tarnowa pan Roman Ciepiela były wicemarszałek województwa małopolskiego, Prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak-Kamysz i dyrektor Służby Więziennej w Krakowie Pułkownik Włodzimierz Więckowski. Okolicznościowe przemówienia, gratulacje oraz wręczanie pamiątkowych dyplomów i upominków wypełniło pierwszą część uroczystości.

Druga część gali należała głównie do samych pracowników Starostwa oraz ludzi z nim współpracujących i swą działalnością wpisujących się w zadania jakie wykonuje Powiat. Podczas tej części wręczano wiele nagród i wyróżnień w tym coroczne wyróżnienie Bene Meritus, co opiszemy w osobnym artykule.

Głównym gościem uroczystości był jednak Jerzy Buzek, były premier RP w latach 1997-2001, który wygłosił wykład na temat reformy samorządowej przeprowadzonej w latach 90-tych, dającej podwaliny pod obecnie funkcjonujący w Polsce system samorządowy.

Spotkanie uświetnił występ znanej od lat i lubianej piosenkarki Alicji Majewskiej i wybitnego kompozytora Włodzimierza Korcza, autora wielu ponadczasowych szlagierów polskiej sceny muzycznej.

pw
Komentarze użytkowników

Portal nie jest odpowiedzialny za treść komentarzy dodanych przez jego użytkowników. Osoby, które dodają komentarze naruszające prawo, prawa osób trzecich lub naruszają prawa innych podmiotów mogą zostać pociągnięte do odpowiedzialności karnej lub cywilnej.


Alwaro
2019-10-27 13:17:21

Jakiś groźny ten nowy poseł-elekt. Napięcie ma jakieś na twarzy.

Paul
2019-10-28 03:08:52

Swoista ciągłość Władzy...

krakowianka
2019-10-28 08:08:01

Buzek nie wie jaka jest sytuacja w geodezji - to jest dno.Miało być lepiej za nowego starosty a jest najgorzej jak dotąd było.Ludzie czekają na mapy czy inne dokumenty ponad miesiąc.Poprzedni dyrektor powprowadzał zasady w ramach zemsty których nie ma w żadnym ośrodku geodezyjnym oprócz Wieliczki. Ludzie muszą płacić dodatkowe ( ogromne ) pieniądze za zaniedbania starostwa.

Do Krakowianki
2019-10-28 12:19:13

Nie pisz bzdur. Za Ludwika Węgrzyna na mapy czekało się nawet 6 miesięcy a byli tacy co czekali nawet rok. Zatem jak ktoś czeka teraz miesiąc to jest to bardzo duże skrócenie czasu oczekiwania. I Korta zrobił to w niespełna rok. Masz rację, że poprzedni dyrektor tego wydziału nie nadawał się na urzędnika a jego zachowanie do ludzi i mieszkańców powiatu było karygodne. Przekonali się o tym nawet mieszkańcy Brzeska bo stamtąd uciekł z geodezji a Węgrzyn zatrudnił go w Bochni.

zlośliwiec
2019-11-03 16:16:58

Jak dyrektor służby więziennej przesyła gratulacje samorządowcom to posiadaczom samorządowych stołków mogą przechodzić po plecach ciary . A propos - uśmiechnięty pan Korta jako jedyny dyrektor PO-Pajakowego powiatu został 5 lat temu zwolniony dyscyplinarnie przez ówczesnego starostę Wegrzyna, który teraz (na złość PiS-owi) zrobił Kortę ... starostą. Niezbadane są granice polityki, nawet tej lokalnej. A tzw. zasady od dawna nie istnieją, zarowno po stronie zwycięzców jak i zwyciężonych.

do złośliwiec
2019-11-04 20:22:25

Ha.ha,ha. Korta 5 lat temu wygrał sprawę z Węgrzynem za bezprawne zwolnienie z pracy (tak na marginesie w zwykłym trybie a nie jak napisałeś dyscyplinarnym) i musiał Węgrzyn zapłacić Korcie 40 tys. złotych. Gdyby Kortę 5 lat temu nie zwolnił pewnie nadal byłby starostą a przez tą decyzję musiał oddać władzę nowemu młodemu ambitnemu inżynierowi. Tak jest jak się nie szanuje ludzi.