Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2019-10-26 21:56:19 przez Czas2012

Ponad 200 gości na gali 20-lecia powiatu

Ponad 200 zaproszonych gości wzięło udział w uroczystości zorganizowanej przez władze Powiatu Bocheńskiego z okazji 20-lecia istnienia tej jednostki samorządowej. Uroczystość odbyła się w nastrojowych wnętrzach Komory Ważyn w bocheńskiej Kopalni Soli.

Wspólnota to jest świat, w którym możliwe jest prawdziwe braterstwo. …[..] - tymi słowami rozpoczął uroczystość Jerzy Turek główny prowadzący piątkową galę. Słowa te były także przewodnim mottem spotkania, które podzielone zostało na kilka części.

Uroczysta gala rozpoczęła się od wystąpienia starosty Adama Korty – który przybliżył historię powstania powiatów w Polsce na przestrzeni wieków, przechodząc później do słów opisujących nasz powiat. Przypomniał sukcesy inwestycyjne z ostatnich 20 lat podczas funkcjonowania poprzednich samorządów powiatowych, a także dalszą wizję rozwoju dotyczącej komunikacji, służby zdrowia, szkolnictwa i oświaty czy ochrony środowiska.

Na uroczystość przybyło wielu znamienitych gości. Wśród nich byli posłowie i posłanki, byli starostowie, przedstawiciele samorządów sąsiadujących z Bochnią, dyrektorzy, kierownicy i przedstawiciele wydziałów i instytucji podlegających powiatowi, przedstawiciele Policji, Wojska, Straży Pożarnej, duchowni, nauczyciele i przedsiębiorcy.

Obecna była pani poseł Urszula Augustyn, pan Stanisław Bukowiec poseł – elekt. Przybyli starostowie brzeski, wielicki i limanowski. Obecni byli przedstawiciele delegacji z zaprzyjaźnionego Powiatu Saarlouise w Niemczech. Podczas uroczystości na scenie pojawili się razem w przyjaznej atmosferze wszyscy trzej starostowie którzy do tej pory pełnili tę funkcję: Ludwik Węgrzyn, Jacek Pająk i Adam Korta. Listy gratulacyjne przesłali: Prezydent Miasta Krakowa pan Jacek Majchrowski, Prezydent Miasta Tarnowa pan Roman Ciepiela były wicemarszałek województwa małopolskiego, Prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak-Kamysz i dyrektor Służby Więziennej w Krakowie Pułkownik Włodzimierz Więckowski. Okolicznościowe przemówienia, gratulacje oraz wręczanie pamiątkowych dyplomów i upominków wypełniło pierwszą część uroczystości.

Druga część gali należała głównie do samych pracowników Starostwa oraz ludzi z nim współpracujących i swą działalnością wpisujących się w zadania jakie wykonuje Powiat. Podczas tej części wręczano wiele nagród i wyróżnień w tym coroczne wyróżnienie Bene Meritus, co opiszemy w osobnym artykule.

Głównym gościem uroczystości był jednak Jerzy Buzek, były premier RP w latach 1997-2001, który wygłosił wykład na temat reformy samorządowej przeprowadzonej w latach 90-tych, dającej podwaliny pod obecnie funkcjonujący w Polsce system samorządowy.

Spotkanie uświetnił występ znanej od lat i lubianej piosenkarki Alicji Majewskiej i wybitnego kompozytora Włodzimierza Korcza, autora wielu ponadczasowych szlagierów polskiej sceny muzycznej.

pw