Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2022-10-06 00:29:46 przez KacperGlod

Powiat Bocheński jako jedyny z defibrylatorem w starostwie

Starostwo Powiatowe jako jedyny urząd w Powiecie Bocheńskim wyposażył się w Automatyczny Defibrylator Zewnętrzny (AED) czyli urządzenie ratujące ludzkie życie w przypadku nagłego zatrzymania akcji serca. Urządzenie będą obsługiwali urzędnicy, którzy przeszli odpowiednie szkolenie.

Mam nadzieję, że nie będziemy zmuszeni korzystać z tego urządzenia, jednak świadomość, że jesteśmy przygotowani na trudne sytuacje w pewien sposób uspokaja. Kilka miesięcy temu, doszło do zdarzenia, w którym jeden z pracowników starostwa udzielał pierwszej pomocy Pani, która straciła przytomność, a jej puls był niewyczuwalny. Dlatego tego typu urządzenia są jak najbardziej potrzebne. Pracownicy starostwa zostali przeszkoleni w zakresie udzielania pierwszej pomocy, również przy użyciu defibrylatora - wyjaśnia Adam Korta, starosta bocheński.

Jak podaje Europejska Rada Resuscytacji co roku u 400 tysięcy Europejczyków dochodzi do nagłego zatrzymania krążenia. W większości przypadków zdarza się to w domu, w miejscu pracy czy też na ulicy. Od kilku do kilkunastu minut trwa zanim dotrze pogotowie, w tym czasie jeśli osoba poszkodowana nie otrzyma pomocy, jej szanse na przeżycie maleją. Błyskawiczna resuscytacja zwiększa szanse na przeżycie nawet 2-3 krotnie.

AED to urządzenie, które w bezpieczny sposób prowadzi krok po kroku przez przebieg akcji ratowniczej, za pomocą poleceń głosowych i wizualnych. Zostało skonstruowane tak, by w odróżnieniu od defibrylatora szpitalnego służyć w warunkach zewnętrznych, w miejscach publicznych, np. takich jak urząd. Jego ideą jest łatwy i publiczny dostęp oraz prostota obsługi, tak by użyć go mógł każdy, nawet osoba nieprzeszkolona. Urządzenie zostało zamontowane przy Dzienniku Podawczym bocheńskiego starostwa.

/media/user/images/upload/Pazdziernik/Pazdziernik 2022/DSC_5682.jpg

Fot. Flickr: Ivan Radic