Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2016-11-02 13:08:18 przez system

Powiat Bocheński na antenie Polskiego Radia

W sobotni (29 października) poranek powiat bocheński, królował na antenie Programu Pierwszego Polskiego Radia w audycji „ Jedyne takie Miejsce”.

Podczas dwugodzinnej audycji można było usłyszeć o Oskarowym Staroście, czyli Ludwiku Węgrzynie, laureacie nagrody im. Grzegorza Palki za działalność samorządową, który mówił m.in. o największym skarbie Ziemi Bocheńskiej czyli mieszkańcach. Roman Czejarek wraz z kolejnymi gośćmi wspominał jeszcze wiele postaci związanych z tym regionem – Jana Matejkę, Helenę Modrzejewską, Janusza Kuliga czy Marka Piekarczyka, z którym rozmowy również można było posłuchać.

Rozmawiano o najstarszej kopalni soli w Bochni, kościółku św. Leonarda w Lipnicy Murowanej czy słynnych na całą Polskę lipnickich plamach.

Bohaterami tej ciekawej audycji były również piękne motyle z całego świata, największy i najmniejszy okaz znajdujący się w muzeum Motyli Arthropoda. Odbiorcy posłuchali też o wyjątkowości zamku Kmitów i Lubomirskich w Nowym Wiśniczu i początkach Nowego Wiśnicza, Muzeum po Janie Matejce czy ruinach klasztoru karmelitów bosych.

Za sprawą Jana Flaszy mogliśmy posłuchać o historii soli w Bochni, legendzie o św. Kindze czy naziemnych skarbach kultury znajdujących się w Muzeum Stanisława Fischera.

„Aby widok człowieka niepełnosprawnego nie dziwił ale wywoływał podziw” to myśli przewodnia wyjątkowego Festiwalu Integracja Malowana Dźwiękiem, którą mogliśmy usłyszeć od pomysłodawcy i organizatora festiwalu, jak również o warunkach udziału, jurorach czy kategoriach, w których mogą ze sobą rywalizować uczestnicy.

„Wisienką na torcie” sobotniej audycji była wypowiedz Marka Piekarczyka, Honorowego Ambasadora Miasta Bochni i jej mieszkańca, muzyka który opowiedział, dlaczego kocha Bochnię. W trakcie audycji odbywał się także konkurs, do słuchaczy trafiły dwa zestawy upominków od Powiatu Bocheńskieg oraz Radiowej Jedynki czy wejściówki do Muzeum Motyli i wiśnickiego zamku.

Gośćmi audycji byli: Lucjan Łysik (przewodnik w kopalni soli w Bochni), Ludwik Węgrzyn (starosta bocheński), ks. Mariusz Jachymczak (proboszcz parafii św. Andrzeja Apostoła w Lipnicy Murowanej), Agnieszka Żołna-Zdunek (dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Lipnicy Murowanej), Filip Kobiela (Muzeum Motyli), Piotr Pyzia (koordynator zespołu ds. promocji Urzędu Miasta w Nowym Wiśniczu), Jan Flasza (dyrektor Muzeum im. Stanisława Fischera w Bochni), Jerzy Turek (wicedyrektor specjalnego ośrodka szkolno-wychowawczego w Bochni). Marek Piekarczyk (muzyk).