Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2016-02-26 12:26:49 przez system

Powiat: żegnajcie zespoły szkół, witaj Centrum!

- Mogę państwa zapewnić, że klub Platformy Obywatelskiej nie zagłosuje ani za likwidacją jedynej szkoły rolniczej w powiecie, ani za likwidacją Zespołu szkół im. Jana Pawła II! – powiedział Jacek Pająk podczas czwartkowej (25 lutego) sesji Rady Powiatu.

Było to w trakcie dyskusji na temat proponowanej uchwały o likwidacji ZS im. Zdzisława Włodka w Dąbrowicy oraz likwidacji ZS im. Jana Pawła II i utworzenia w zamian Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Łapanowie.

Radni zastanawiali się nad kosztami przeniesienia szkoły gastronomicznej z Dąbrowicy do Łapanowa. Józef Słonina miał wątpliwości, czy rzeczywiście Powiat dużo zaoszczędzi na połączeniu obydwu szkól.

Najwięcej emocji budził jednak plan rozwiązania szkoły rolniczej. Zwłaszcza że, jak przypomniał wiceprzewodniczący Rady, pochodzący z Łapanowa Michał Paszkot, nowa ustawa o obrocie ziemią wymaga posiadania uprawnień rolniczych.
W istocie, szkoła w Dąbrowicy jest jedyną, która kształci młodych ludzi w zawodzie rolnika. Ale okazuje się, że łącznie jest tam w tej chwili siedmiu uczniów, a zainteresowania gimnazjalistów tą szkołą brakuje. Aby uzyskać uprawnienia rolnicze nie trzeba kończyć trzyletniej szkoły średniej, wystarczy kurs, trwający 1 rok. Takie kursy dla odmiany, cieszą się sporym powodzeniem.

Ostatecznie radni przegłosowali rozwiązanie obydwu szkół i powołanie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Łapanowie. Przeciwko, zgodnie z zapowiedzią, głosowali radni PO. Józef Słonina wstrzymał się od głosu.

eb