Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2018-07-19 19:23:48 przez system

Powódź? Na razie tylko podtopienia

Uruchomiono pomoc rządową dla poszkodowanych

Po kilku dniach ulewnych deszczów zaczęło pachnieć powodzią. Czyżbyśmy mieli przeżywać powtórkę z roku 2010?

Dziś oficjalne komunikaty władz samorządowych i wojewódzkich były alarmujące. Ogłoszono, że jeszcze wczoraj o godz. 21.15 starosta Ludwik Węgrzyn zarządził stan pogotowia przeciwpowodziowego dla całego naszego powiatu.

Z kolei w komunikacie wojewody czytaliśmy: W województwie Małopolskim, w związku z intensywnymi opadami deszczu, notowane były wzrosty poziomu wody w strefie wody wysokiej z przekroczeniami stanów ostrzegawczych w kolejnych profilach wodowskazowych oraz dalszych przekroczeń stanów alarmowych. Najintensywniejszy przebieg zjawiska wystąpił w nocy oraz nad ranem głównie w zlewniach Skawy, Raby oraz górnego i środkowego Dunajca.

Komunikat zawiera też spis miejscowości, gdzie stan rzek został przekroczony. Dotyczyło to również podbocheńskich Proszówek, gdzie Raba przekroczyła stan alarmowy o 7 cm. Wojewoda wymienił też utrudnienia komunikacyjne (nieprzejezdne drogi) oraz podał prognozę pogody na najbliższe dni.

Bardzo szybko uruchomiono rządową pomoc dla osób, które ucierpiały w skutek deszczów. W odrębnym komunikacie Urzędu Wojewódzkiego czytamy: Poszkodowani w wyniku ulewnych deszczy i podtopień w Małopolsce mogą liczyć na wsparcie ze strony rządu. Do 6 tys. złotych mogą otrzymać rodziny lub osoby samotnie gospodarujące poszkodowane w wyniku zdarzeń noszących znamiona klęski żywiołowej. Środki te udzielane są w formie zasiłków celowych, z rezerwy celowej budżetu państwa na przeciwdziałanie i usuwanie skutków klęsk żywiołowych. Na remont budynku lub lokalu mieszkalnego można uzyskać 20 tys. złotych, natomiast na odbudowę budynku lub lokalu mieszkalnego wsparcie finansowe może wynieść do 200 tys. złotych.

Wojewoda zlecił samorządom oszacowanie strat i ustalenie ofiar podtopień.

Tymczasem z gminy Łapanów popłynęła informacja, że nie tylko woda jest groźna ale i osuwiska. Autor notki na portalu Mój Łapanów podał przykład drogi w kierunku Sobolowa.

Dziś jednak padało znacznie mniej. 6 godzin temu Urząd Gminy na swoim profilu facebookowym podał, że poziom Raby obniżył się o 20 cm.

Zdjęcia osuwiska z http://mojlapanow.pl