Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2020-06-21 20:45:39 przez Czas2012

Powódź w Łapanowie - w powiecie obradował sztab kryzysowy

W związku aktualną sytuacją hydrologiczną zebrał się Powiatowy Zespół Zarządzania Kryzysowego pod przewodnictwem Wicestarosty Ryszarda Drożdżaka. Jeszcze przed posiedzeniem sztabu Starosta Bocheński ogłosił alarm przeciwpowodziowy na terenie części powiatu obejmujący trzy gminy: Łapanów, Bochnia oraz miasto Bochnia. Nocna ulewa największe szkody wywoła w gminie Łapanów.

W obradach uczestniczyli przedstawiciele Miasta Bochnia, Gminy Bochnia, straży pożarnej, policji i Powiatowego Zarządu Dróg w Bochni. Głównym tematem spotkania była obecna sytuacja na terenie Gminy Łapanów. Rzeka Stradomka w gminie Łapanów w wyniku intensywnych opadów deszczu wystąpiła z brzegów i przelała się przez wał przeciwpowodziowy. Zalane zostało centrum Łapanowa, wiele budynków w tym zabytkowy kościół pw. Św. Bartłomieja. Trudna sytuacja jest również w innych miejscowościach gminy Łapanów.

Na drogach występują utrudnienia. Droga Wieruszyce - Cichawka - Leszczyna jest nieprzejezdna, a w Tarnawie, gdzie doszło do częściowego obsunięcia się drogi odbywa się ruch wahadłowy.

Niestety prognozy pogody na dziś są niepokojące, bo meteorolodzy zapowiadają intensywne opady deszczu.
W gminie Łapanów trwa akcja ratunkowa w której bierze udział 5 zastępów KP PSP w Bochni oraz 23 jednostki OSP z ternu powiatu w sumie 130 druhów. Nad ranem ewakuowano łącznie 48 osób, które po opadnięciu wody w większości wróciły do swoich domów. Obecnie trwa wypompowywanie wody z zalanych domów i budynków gospodarczych.

Niestety sytuacja jest bardzo poważna, a w Łapanowie i w okolicy wręcz dramatyczna. Obecnie woda w Stradomce opada. Rośnie jednak poziom Raby, której Stradomka jest dopływem. Służby na bieżąco monitorują sytuację – mówi Wicestarosta Ryszard Drożdżak.

Sztab kryzysowy zwołał również wojewoda małopolski Piotr Ćwik. Omówiono na nim dotychczasowy przebieg gwałtownych zjawisk pogodowych, które miały miejsce w ciągu ostatniej doby, jak również ich rozwój w najbliższych godzinach.

Trudne chwile za wieloma mieszkańcami Małopolski. Z niepokojem patrzymy w niebo. Służby już podjęły liczne interwencje, a zapewne jeszcze wiele pracy przez nami, gdyż sytuacja jest dynamiczna. Straż Pożarna jest w pełnej gotowości do dalszych, intensywnych działań. Jesteśmy też w kontakcie z samorządami choćby pod kątem przekazywania informacji na temat wsparcia finansowego dla poszkodowanych mieszkańców. Miejmy nadzieję, że niebawem sytuacja zacznie się uspokajać, choć oczywiście wszyscy mamy świadomość, że musimy się liczyć z siłą żywiołu – mówi wojewoda małopolski Piotr Ćwik.

Według ostatnich danych, w ciągu ostatniej doby PSP interweniowała 300 razy w związku z nawalnymi opadami deszczu, szczególnie w powiatach myślenickim, limanowskim, wielickim, i bocheńskim.
Interwencje PSP i OSP:

  • powiat myślenicki: około 80 interwencji przy zaangażowaniu 600 ratowników,
  • powiat limanowski: około 170 interwencji przy zaangażowaniu 1093 ratowników,
  • powiat bocheński: około 50 interwencji przy zaangażowaniu 150 ratowników.

Aktualnie alarm przeciwpowodziowy obowiązuje w powiatach: myślenickim, bocheńskim i limanowskim.

Na kanale youtube coraz więcej mieszkańców zamieszcza krótkie relacje video TUTAJ

Zdjęcia PAP - TUTAJ