Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2016-08-29 16:41:32 przez system

Rada Muzeum ostro o dyrektorze wiśnickiego zamku

Pod koniec lipca komisja konkursowa powołana do wyłonienia kandydata na dyrektora zamku w Nowym Wiśniczu, zarekomendowała na to stanowisko Piotra Jędrzejasa – aktora i reżysera, ostatnio dyrektora Teatru w Jeleniej Górze.

Kandydatura ta następnie została przyjęta przez burmistrz Nowego Wiśnicza Małgorzatę Więckowską, która powołała Jędrzejasa na to stanowisko. Decyzja samorządu wywołała mieszane uczucia w samym Wiśniczu, bo nowy dyrektor nie ma żadnego doświadczenia w prowadzeniu muzeum, co w skomplikowanej sytuacji prawno-własnościowej wiśnickiego zamku na pewno jest dodatkową trudnością. Dodatkowo jego dotychczasowy dorobek reżyserski jest przyjmowany z mieszanymi uczuciami, gdyż zasłynął jako inscenizator śmiałych obyczajowo sztuk teatralnych.
Najostrzej swoje stanowisko wyraziła Rada Muzeum Ziemi Wiśnickiej, która wydała w tej sprawie osobne oświadczenie.

Czytamy w nim:
„Naszym zdaniem burmistrz miasta Nowego Wiśnicza, p. Małgorzata Więckowska, dokonuje wysoce nietrafnego wyboru, powierzając tę funkcję osobie słabej i bez odpowiedniego przygotowania fachowego. Muzeum Ziemi Wiśnickiej w rezultacie umowy zawartej kilka lat temu przez poprzedniego burmistrza z Urzędem Marszałkowskim Województwa Małopolskiego, przejęło od Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu opiekę nad bardzo cennym zabytkiem kultury polskiej: gotycko-barokowym zamkiem Kmitów i Lubomirskich.

Z powodu sporu prawnego między Skarbem Państwa a Związkiem Rodowym Lubomirskich zamek pozostaje w ryzykownym stanie konserwatorskim, utrudnione jest pozyskiwanie środków na jego konserwację i rewitalizację. Niewłaściwa obsada funkcji dyrektorskiej, odrzucenie wysokiej klasy specjalisty od tego typu zabytków, jakim jest dr Adam Wójcik, były dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega (obejmującego zamek w Dzikowie), sprawia, że czujemy niepokój, co do losów zamku.

W intencjach pani burmistrz, jak to nam zostało powiedziane, jest wybór nieprofesjonalisty, bo, jak twierdzi "historycy przeszkadzają" (ma tu chyba na myśli muzealników). Władze miasta chcą bowiem przez kilka lat procesu sądowego, jaki się zapowiada, do maksimum wykorzystać mury zamku w celach urządzania imprez rozrywkowych. Imprezy te mają zapewnić poparcie dla władz ze strony miejscowej ludności w kolejnych wyborach. Nie jesteśmy przeciwni rozsądnemu wykorzystaniu zamku dla wydarzeń kulturalnych, ale nie możemy jako Rada Muzealna wyrazić poparcia dla rabunkowej gospodarki ignorantów, którzy myślą wyłącznie o zużyciu zabytku dla swych celów.

Liczymy na wsparcie i propagowanie informacji o zagrożeniach, jakie pojawiły się nad zamkiem wiśnickim".

Pod dokumentem podpisany jest przewodniczący Rady Muzeum, dr hab. Andrzej A. Zięba, kierownik Zakładu Stosunków Etnicznych w Europie, Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Jagiellońskiego.