Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2020-12-03 20:51:04 przez Czas2012

Rodzaje paneli fotowoltaicznych, montaż instalacji i koszt czyli fotowoltaika w pigułce

Instalacja paneli fotowoltaicznych w gospodarstwach domowych, małych przedsiębiorstwach czy też dużych firmach, to coraz bardziej popularna forma oszczędzania na kosztach energii elektrycznej oraz popularyzowania działań na rzecz ochrony środowiska. Chcąc zainwestować w odnawialne źródła energii, warto jest dobrze poznać specyfikę technologii fotowoltaiki, aby móc dobrze dopasować dostępne na rynku rozwiązania.

Panele fotowoltaiczne - rodzaje
Ze względu na fakt, iż technologia solarna coraz lepiej się rozwija, ważne jest aby spośród wielu ofert dostępnych na rynku wybrać właściwego instalatora. Dzięki temu można mieć nie tylko pewność dobrze dopasowanych modułów, ale również prawidłowo wykonanego montażu. Odpowiadając na różnorodne potrzeby oraz podążając wraz z rozwojem nauki, rynek fotowoltaiki zaproponował kilka rodzajów paneli słonecznych, które poszerzają możliwości przetwarzania energii.

Panele monokrystaliczne - należą obecnie do najdroższych na rynku, gdyż ich budowa i konstrukcja wpływa na zwiększenie żywotności i wydajności. Panele te, w przeciwieństwie do pozostałych rodzajów, są dedykowane ekspozycji na bardzo słonecznych stanowiskach, co ma przełożenie na ich efektywność.

Panele polikrystaliczne - coraz bardziej popularne w Polsce, nie tylko ze względu na nieco niższą cenę, ale głównie ze względu na ich wytrzymałość w warunkach atmosferycznych często spotykanych na tej szerokości geograficznej.

Panele z krzemu endorficznego - są jednymi z najtańszych ogniw ze względu na swoją najmniejszą żywotności, ale również niską wagę. Wobec tego sprawdzają się w tego typu konstrukcjach, gdzie dodatkowe instalacje na dachu nie są możliwe do zastosowania.

Montaż instalacji
Montaż paneli fotowoltaicznych wymaga nie tylko precyzji, ale dobrego przygotowania odpowiedniego zestawu, gdyż wielkość inwestycji dobiera się do obecnych rachunków za prąd. Zanim więc dojdzie do poprowadzenia instalacji, należy dokonać dokładnej analizy zużycia energii elektrycznej i dobrania takiego rodzaju ogniw, aby w pełni zabezpieczały potrzeby danego gospodarstwa.

Przy montażu na dachu konstrukcji do wysokości 3m lub jeśli produkcja prądu nie będzie przekraczała 50kW, nie jest potrzebne pozwolenie na budowę. Jest to bardzo istotna informacja, gdyż wypływa nie tylko na skrócenie procesu instalacji, ale przede wszystkim ją ułatwia. Nieco inaczej sprawa wygląda w kwestii instalacji tzw. fotowoltaiki w gruncie lub tworzenia farm fotowoltaicznych, gdyż najczęściej schemat instalacji fotowoltaicznej opiera się o prognozę pozyskiwania dużej ilości prądu.

Nie bez znaczenia jest tutaj także prawidłowa ekspozycja modułów instalacji. Skierowanie paneli na stronę południową, zachodnią lub wschodnią zapewnia większą skuteczność instalacji, niż w przypadku zamontowania baterii słonecznej od strony północnej. Czas ekspozycji baterii na światło słoneczne byłoby w tym wypadku zbyt krótkie, by inwestycja była opłacalna. Dbając więc o skuteczne pozyskiwanie i przetworzenie energii słonecznej warto jest zaufać specjalistom. To dzięki ich doświadczeniu i stałemu dostępowi do branżowych informacji, skuteczny i niezawodny montaż systemu fotowoltaicznego oraz żywotność paneli słonecznych jest zdecydowanie większa. Firma https://www.foto-instal.com/ to nie tylko montaż, ale przede wszystkim doradztwo. Kompleksowość i jakość obsługi są w tym wypadku niezwykle istotne, gdyż inwestycja opiera się o zakup zestawu, który powinien spełniać swoją funkcję przez kolejnych 25 a nawet 30 lat.

Koszty inwestycji
Jak niemalże każda nowość pojawiająca się na rynku, również i w przypadku systemów fotowoltaicznych koszty inwestycji utrzymują się na określonym, aczkolwiek dość wysokim poziomie. Aby móc jednak obniżyć nieco wartość ewentualnej faktury za zakup instalacji, można ubiegać się o dofinansowania, ulgę podatkową lub kredyt na fotowoltaikę. Tego typu rozwiązania są bardzo dobrym argumentem, by podjąć pierwszy krok i zainwestować w zmianę dostawcy prądu, zrezygnować z rachunków za prąd oraz zadbać o najbliższe otoczenie. Różnorodne możliwości dofinansowań znacznie ułatwiają rozpoczęcie inwestycji lub też usprawniają spłacenie zaciągniętych na ten poczet zobowiązań. Pamiętajmy, że

Chcąc jednak wyliczyć szczegółowo, co składa się na koszt inwestycji, można zauważyć, że wydatek nie obejmuje jedynie zakupu paneli słonecznych, których cena jak już wiemy zależy od wybranego rodzaju, ale dochodzą do tego jeszcze inwertery, podłączenia oraz obsługa instalatora. Jednak po zakończeniu instalacji, panele słoneczne zapewniają minimum 25 lat całkowicie bezobsługowej pracy. Zauważalną korzyścią w tym czasie są niewątpliwie oszczędności płynące z niezależności energetycznej i braku rachunków za prąd, a przy wyprodukowaniu nadwyżki nawet przekształcenie jej w zysk, dzięki sprzedaży jej do sieci. Fotowoltaika to źródło realnych oszczędności, możliwość uniezależnienia się od dostawcy prądu oraz ochrona środowiska naturalnego, bez emisji szkodliwych substancji, drgań czy też hałasu.

Tekst sponsorowany