Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2017-05-03 12:51:17 przez system

Rozdawane flagi, biało-czerwone policzki - radosny 2 Maja

Jedno z młodszych polskich świąt - Dzień Flagi RP, obchodzone 2 maja, coraz śmielej przedziera się do świadomości mieszkańców miasta, czego przykładem mogą być tegoroczne obchody.

Zostały zorganizowane wspólnie przez Starostwo Powiatowe i 4 Drużynę Wędrowniczą „Olimp” im. Jana Bytnara przy Hufcu ZHP Bochnia przy współpracy z Urzędem Miasta i rozpoczęły się od opasania cokołu pomnika króla Kazimierza Wlk. biało-czerwoną flagą. Równocześnie wicewojewoda małopolski Józef Gawron wraz z posłanką Urszulą Rusecką i wicestarostą Józefem Mroczkiem rozdawali na rynku i przyległych ulicach flagi w barwach narodowych. W tym czasie pod namiotami, rozstawionymi przez harcerzy, trwała akcja malowania twarzy, odbywał się quiz wiedzy o barwach narodowych, konkurs plastyczny na najładniej narysowane polskie godło i najbardziej efektowny kotylion, a każdy chętny mógł uwiecznić swoją obecność na uroczystości przez pozostawienie odcisku dłoni.

Coraz liczniej zaglądający na harcerskie stoiska mieszkańcy byli częstowanie własnoręcznie wypiekanymi przysmakami oraz obdarowywani małymi, biało-czerwonymi chorągiewkami. Na płycie rynki każdy mógł też włączyć się w gry, animowane przez instruktorów oraz zobaczyć wystawę prac plastycznych, zorganizowaną przez MDK, a poświęconą naszym symbolom narodowym.

Na koniec happeningu uczestnikom wręczono kartki papieru w kolorze białym i czerwonym, z których ułożyli "żywą" flagę, najlepiej widoczną z góry. Dzięki uprzejmości straży pożarnej, która podstawiła podnośnik, możemy pokazać jej widok z lotu ptaka.