Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2019-04-18 20:34:59 przez system

Rozpoczęto budowę tężni

Dziś rozpoczęły się prace przy budowie tężni. To jedna z największych i najbardziej kosztownych inwestycji ostatnich lat, która urozmaici i zmieni charakter Bochni. O godzinie 10.00 na placu przy Szkole Podstawowej Nr 2 odbyło się spotkanie władz miasta wraz z inwestorami podczas którego miało miejsce tradycyjne wbicie łopaty. Od rana na plac budowy zworzono tarninę po której spływać będzie solanka.

Rozpoczynamy coś na co znacząca część mieszkańców naszego miasta czeka, a o czym mówiliśmy już dłuższy okres czasu dlatego, że ten pierwszy moment to jest program wyborczy z 2010 roku – mówił burmistrz Stefan Kolawiński. To jest okres odległy. W tym czasie wiele rzeczy się działo. Wydaje się, że ten obiekt ma szansę wpisać się w pejzaż miasta, wzbogacić tą tkankę miejską która już jest, spowodować to, że odkryjemy Planty na nowo wobec których są daleko szersze plany niż tylko i wyłącznie budowa tężni solankowej. Myślę, że ten obiekt będzie przyciągał również mieszkańców miasta ale także te osoby które odwiedzają nasze miasto w związku z istniejącą tutaj i inaczej wykorzystywaną Kopalnią Soli. Ufam i wierzę, że budowa przebiegnie pomyślnie. Termin realizacji jest bardzo krótki – do 15 grudnia. Mam nadzieję, że to będzie wpływało na mobilizację i szybie wykonywanie tych prac, które mają być wykonane i będą one wykonane z należytą starannością. Mam nadzieję, że ten obiekt który będziemy tu budować będzie magnesem przyciągającym tych, którzy będą chcieli zwiedzać nasze miasto. Wykonawcy chciałbym życzyć żeby nie napotkał zbyt wielu trudności jeśli chodzi o realizację gdyż pod ziemią zawsze może coś się znaleźć. Natomiast przy współpracy ścisłej damy radę pokonać te trudności, które mogą się pojawić i wierze w szczęśliwe i terminowe zakończenie prac – powiedział burmistrz podczas spotkania.

Tężnia solankowa zlokalizowana na terenie PSP nr 2 ma mieć wymiary 40 na 50 m. Obiekt będzie wyposażony w baterie słoneczne, z których energię wykorzysta się do poruszania pompy zamontowanej w tężni solankowej, do ogrzewania siedzeń w komorze inhalacyjnej, a także do oświetlenia terenu. Wewnątrz obiektu zlokalizowana zostanie komora inhalacyjna oraz fontanna.

Wśród osób biorących udział w dzisiejszej symbolicznej ceremonii byli przedstawiciele Zarządu Firmy ZUE S.A., która będzie wykonawcą bocheńskiej tężni.

Grupa ZUE jest to jeden z czołowych podmiotów budownictwa infrastruktury miejskiej. Wśród zrealizowanych przez Firmę projektów znajdziemy takie inwestycje, jak: budowa zajezdni tramwajowej Franowo w Poznaniu, przebudowa ulicy Franciszkańskiej i Dominikańskiej w Krakowie wraz z torowiskiem, przebudowa ulicy Lubicz wraz z realizacją wydzielonego pasa tramwajowo-autobusowego czy przebudowa ulicy Rakowickiej wraz z pętlą tramwajową. Firma jest także wykonawcą tężni w Wieliczce czy wykonawcą remontu tężni w Ciechocinku.

/media/data/upload/loga/Bochnia budynki miejsca/Teznia 4 czesci.jpg

Całkowity koszt projektu to 7.050.400,02 zł z czego 3.681.320,77 zł będzie pochodzić z dofinansowania. Projekt nie zakłada budowy tylko samej tężni. Przedmiotem projektu jest także budowa towarzyszących obiektów rekreacyjnych, obiektów małej architektury i elementów infrastruktury technicznej. Zadanie inwestycyjne obejmuje: tężnię z komorą inhalacyjną, układ komunikacyjny, plac manewrowy, zieleń, obiekty sportowe, plac zabaw z siłownią zewnętrzną.

Obiekt służył będzie mieszkańcom oraz turystom głównie w profilaktyce leczenia schorzeń górnych dróg oddechowych oraz nadciśnienia. Wstęp do niego będzie bezpłatny z wyjątkiem korzystania z komory inhalacyjnej.

pw

Czytaj także: Budowa Tężni-18 IV wbicie łopaty