Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2016-04-01 08:16:44 przez system

Ruszyło przyjmowanie wniosków do programu 500+

1 kwietnia rusza akcja składania wnioskówna na świadczenie wychowawcze kontrowersyjnego programu socjalnego Rodzina 500+. Wnioski można składać w formie papierowej lub przez Internet. Wnioski składane elektronicznie mogą być przekazane wyłącznie przez: bankowość elektroniczną, platformę usług elektronicznych ZUS, portal informacyjno-usługowy Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (Portal Emp@tia) oraz niezależnie od Centralnego Systemu Informatycznego Zabezpieczenia Społecznego (CSIZS) przez ePUAP na elektroniczną platformę usług administracji publicznej (Elektroniczne Skrzynki Podawcze - ESP).

Zgodnie z ustawą wnioski będzie można składać od 1 kwietnia do 1 lipca. Każdy wniosek złożony w tym terminie, po pozytywnej weryfikacji, będzie wypłacony z wyrównaniem od 1 kwietnia. Świadczenia z wniosków złożonych od 2 lipca 2016 r. będą wypłacane od miesiąca złożenia – bez wyrównania od kwietnia. Przyznane świadczenie będzie wypłacane na konto bankowe, wskazane we wniosku.

Sprawdziliśmy, jak składanie wniosków będzie wyglądało w Bochni. W kwietniu wnioski będą przyjmowane w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej przy ul. Kolejowej 14 (dawny żłobek) od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.30 do 18.00 oraz w soboty od 8.00 do 15.00. Pracownicy MOPS zachęcają do korzystania z możliwości składania wniosków w „niestandardowych” godzinach (np. południowych, w soboty itp.), aby uniknąć kolejek.

Wnioski będzie można składać również w formie elektronicznej, między innymi poprzez portal Empatia – prowadzony przez Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, za pośrednictwem usługi PUE ZUS, przez platformę teleinformatyczną ePUAP oraz w wybranych bankach świadczących usługi drogą elektroniczną. Wniosek nie może być przesłany zwykłą wiadomością email.

Aby uniknąć pomyłek i związanych z tym nieporozumień pracownicy MOPS proszą o uważne zapoznanie się z treścią całego wniosku (w tym z zawartym w nim pouczeniem) i o jego precyzyjne wypełnienie (wraz z załącznikami).

Szacuje się, że wnioski o świadczenie z programu może złożyć ok. 1 900 rodzin z Bochni.

Więcej informacji można znaleźć TUTAJ