Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2018-08-20 12:14:01 przez system

Seria awarii sieci wodociągowej

Kto zarządza siecią i kto powinien ją naprawić?

Dziś od rana dwie bocheńskie gminy: Drwinia i Rzezawa, oraz pięć północnych miejscowości z gminy Bochnia pozbawione są wody. W nocy pękła rura wodociągowa w Krzeczowie. Kilka dni temu podobna awaria, na szczęście szybko usunięta, wydarzyła się również w Bogucicach. Przy obecnym upale brak wody jest szczególnie uciążliwy dla mieszkańców.

Drwinia, Rzezawa i gmina Bochnia kupują wodę od Miejskich Wodociągów. Jak powiedział Czasowi prezes Gminnego Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w gm. Bochnia, Mirosław Jankowicz, dzisiejsza awaria powstała przed miejscem w którym wodociąg rozdziela się na nitki zaopatrujące Rzezawę, Drwinię i północną część gm. Bochnia. Do tej pory za ten odcinek zawsze odpowiadało Miasto. Tymczasem dziś Miejskie Wodociągi stanowczo twierdzą: to nie nasza awaria!

Ostatecznie za naprawę rury, która uległa perforacji na tzw. kolanku zabrała się gmina Rzezawa. Potrwa to dość długo, przynajmniej do godz. 18-tej, a być może nawet do jutra.

Przy takiej okazji wychodzą na jaw niejasności dotyczące własności sieci, w tym przypadku wodociągowej, i odpowiedzialności za nią. Czy samorządy porozumieją się w tej sprawie i w przyszłości każdy będzie znał zakres swoich obowiązków co do utrzymania infrastruktury?

Uzupełnienie z ostatniej chwili: jak nam donoszą mieszkańcy gminy Bochnia w ich miejscowościach woda jednak płynie z kranu, choć pod bardzo słabym ciśnieniem.