Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2016-01-10 19:03:25 przez system

Śmiały projekt burmistrza: tężnia przy Plantach

Około 6 mln złotych chce wydać miasto na budowę tężni solankowej w pobliżu Plant Salinarnych. Inwestycja ma być elementem szerszego programu rewitalizacji centrum Bochni.

Podczas piątkowej konferencji prasowej burmistrz Stefan Kolawiński przypomniał, że budowa tężni w naszym mieście była jedną z jego obietnic wyborczych jeszcze w poprzednich wyborach. Na przeszkodzie stanął istniejący plan zagospodarowania miasta, którego zmiana jest bardzo czasochłonna. Dlatego Magistrat postanowił zlokalizować tężnię na terenie, gdzie taki plan nie obowiązuje, a dokładnie – przy Szkole Podstawowej nr 2.

Burmistrz pragnie na ten, jak sam powiedział, dalekosiężny cel pozyskać środki z nowej perspektywy finansowej. Wg Stefana Kolawińskiego, sytuacja finansowa miasta jest na tyle dobra, że pozwala na udział własny w tym projekcie, choć nie obejdzie się bez kredytów i pożyczek.

Dzięki tężni powstanie w tym miejscu specyficzny mikroklimat, bardzo korzystny dla leczenia chorób dróg oddechowych oraz układu krążenia. Planuje się również wybudowanie komory inhalacyjnej oraz fontanny.

Projektantem tężni jest pochodzący z powiatu bocheńskiego Krzysztof Łazarz, specjalista od tego typu budowli, który ma swoją firmę w Niemczech. Również według jego projektu powstała niedawno tężnia w Wieliczce.

  • Mamy świadomość tego, że zamierzamy zbudować coś, co będzie trwałością przekraczało nas i parę jeszcze pokoleń – powiedział burmistrz podczas piątkowego spotkania z mediami.

Jednak nie wszystkim pomysł budowy tężni w Bochni się podoba. Przeciwko jej lokalizacji już zaprotestowało Stowarzyszenie Bochniaków, z jej prezesem, Stanisławem Kobielą na czele. Bochniacy uważają, że tężnia powinna powstać raczej w pobliżu kopalni soli, a zlokalizowanie jej na terenach należących do Szkoły Podstawowej nr 2 sprawi, że degradacji ulegnie roślinność na Plantach. Z tekstem protestu można zapoznać się TUTAJ.

Magistrat zapowiedział już następną konferencję prasową, na której przedstawi całościowy plan rewitalizacji centrum Bochni. Nabory projektów rewitalizacyjnych mają się rozpocząć pod koniec tego roku.

Czym tak naprawdę jest tężnia? Otóż, cytując wikipedię jest to „budowla z drewna i gałęzi tarniny służąca do zwiększania stężenia soli w solance. Tężnie służyły w przeszłości do uzyskiwania soli kuchennej, obecnie jako ogromne inhalatoria w kurortach”.

Istnieniu największej tężni w Europie swoją sławę zawdzięcza Ciechocinek