Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2019-12-30 20:47:31 przez eb

Śmieci nas zasypią czy zbankrutujemy przez nie?

Drastyczne podwyżki

Wszyscy spodziewaliśmy się podwyżek „cen śmieci” na rok 2020. Ale że będzie aż tak dużo? Na dzisiejszej sesji Rady Gminy Bochnia podjęto uchwałę, że cena wywozu śmieci to 25 zł za 1 osobę, o ile śmieci są segregowane. Jeśli nie – to stawka wynosić będzie 50 zł za osobę. Tak, że rodzina 4 – osobowa będzie musiała zapłacić 100 zł miesięcznie. Segregując.

Warto przypomnieć, że jeszcze 2 lata temu Gmina płaciła za wywóz śmieci 1,5 mln zł rocznie. W roku ubiegłym cena wzrosła do prawie 3,5 mln zł. Obecnie - do 4,8 mln zł.

Natomiast nerwy mieszkańców Miasta Bochnia będą jeszcze przez miesiąc wystawione na próbę w kwestii opłat za wywóz śmieci. Radni bowiem zadecydowali, że zajmą się tą kwestią dopiero na styczniowej sesji. Wcześniej przewodniczący Rady oś. Niepodleglości stwierdził, że mieszkańcy, zwłaszcza starsi, zbyt mało wiedzą o przymusowej segregacji odpadów, która ma obowiązywać od Nowego Roku.

W 2019 opłaty za wywóz śmieci wynosiły w Bochni 14 zł za osobę przy segregowaniu śmieci i 20 przy braku segregacji. Urząd Miasta chce aby nowa stawka wynosiła 24 zł/osobę przy segregacji obowiązkowej dla wszystkich.