Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2017-06-12 08:41:14 przez system

Sobota-kolejny dzień święta I Liceum

W czwartek, piątek i sobotę trwały w Bochni uroczystości związane z 200-leciem I Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Kazimierza Wielkiego. Po wystawie zorganizowanej w bocheńskim muzeum, rozpoczynającej trzy dniowe obchody 200-lecia szkoły oraz jubileuszowej sesji na sali gimnastycznej, trzeci, ostatni dzień święta był równie bogaty w wydarzenia.

Uświetniła go wystawa poświęcona wybitnym absolwentom szkoły, którą zorganizowano w siedzibie Stowarzyszenia Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej. A wybitnych i wyróżniających się osób które swą młodość szkolną spędziły w najstarszej bocheńskiej szkole jest bardzo dużo. Wśród nich jest m.in. ks. Jan Nepomucen Fijałek, historyk Kościoła i prawa kościelnego, który był profesorem i rektorem Uniwersytetu im. Jana Kazimierza we Lwowie, Stanisław Fischer, twórca muzeum w Bochni i inicjator utworzenia liceum plastycznego w Nowym Wiśniczu, ks. Wincenty Gadowski, wybitny taternik i alpinista, Karol Frycz, malarz, ojciec polskiej nowoczesnej scenografii, czy Edward Arłamowski, jeden z najwybitniejszych polskich szachistów.

Zanim jednak ją otwarto w mury I Liceum weszli dawni jego uczniowie, którzy z nostalgią i wzruszeniem cofali się pamięcią do lat kiedy będąc młodymi po kilka razy dziennie wraz z kolegami i koleżankami z klas, przemierzali szkolne korytarze.

Do spektakularnych wydarzeń można zaliczyć przemarsz uczniów i nauczycieli szkoły z gmachu placówki na bocheński Rynek, gdzie odbył się m.in. koncert piosenek z dawnych lat. Uroczystości zakończył Bal Absolwentów na hali sportowo- widowiskowej w Bochni.