Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2015-08-30 23:21:10 przez system

Solidarność obchodziła 35 urodziny

Uroczysta msza św., tradycyjne spotkanie pod tablicą poświęconą bł. ks. Popiełuszce, a później fenomenalny koncert w kinie Regis - to główne punkty oficjalnych obchodów 35 rocznicy powstania NSZZ "Solidarność" w Bochni.

Niedzielne (30 sierpnia) uroczystości były punktem kulminacyjnym, rozłożonych na trzydni, obchodów. Po piątkowej premierze filmu i sobotnim pikniku przyszła kolej na bardziej uroczystą formę świętowania.

Rozpoczęło się mszą św. w Bazylice św. Mikołaja, którą koncelebrowali wszyscy trzej proboszczowie bocheńskich parafii: ks. Leszek Leszkiewicz, ks. Jan Nowakowski i ks. Kazimierz Kapcia. W pięknym, poruszającym kazaniu, kustosz Bazyliki postawił dramatyczne w wymowie pytanie: na ile w naszym życiu osobistym i publicznym jesteśmy faryzeuszami? Na ile kierujemy się w nim Bożym nauczaniem, a na ile jest one dla nas pustą formułą. Jak zaznaczył. historia świata dobitnie dowodzi, że tam, gdzie odrzucono religię, pierwiastek Boży, tam dochodzi do najstraszliwszych wynaturzeń. Także i współcześnie, w naszym kraju, nie jesteśmy od nich wolni. Obecna polityka jest grą pozorów, teatrem rozgrywanym przed oczyma nieświadomego niczego widza, w którym chodzi nie o dobro wspólne, ale załatwianie egoistycznych interesów. Zaapelował na koniec o moralną odmianę, odrzucenie tego, co złe w naszym życiu.

Po zakończeniu mszy wielu jej uczestników przeszło pod krzyż misyjny, na którym umieszczona jest tablica, poświęcona bł. ks. Jerzemu Popiełuszce. Do zgromadzonych przemówił Jerzy Orzeł, który przypomniał, że oprócz 35 rocznicy powstania Związku w tych dniach przypada także 10 rocznica odsłonięcia samej tablicy, ufundowanej na 25 rocznicę powstania "Solidarności".

Później pod tablicą zostały złożone wieńce. Złożyli je m.in. wspólnie senator Maciej Klima i poseł Włodzimierz Bernacki, przedstawiciele powiatu ze starostą Ludwikiem Węgrzynem na czele, delegacja władz miasta, w skład której wchodzili zastępca burmistrza Robert Cezary i przewodniczący Rady Miasta Jan Balicki oraz delegacja związkowa z wiceprzewodniczącym małopolskiej "Solidarności" Henrykiem Łabędziem na czele.

Następnie zgromadzeni, poprzedzani orkiestrą dętą kopalni soli, przeszli do kina Regis. Tam miał miejsce koncert w wykonaniu laureatów czerwcowego konkursu piosenki "Wolność". Zgromadzeni rzęsistymi oklaskami nagrodzili brawurowe wykonanie "Jaskółki" Stana Borysa, "Przeżyj to sam" grupy Lombard czy "Wolności" Marka Grechuty, które wykonali Olga Szczecińska, Michał Piechnik i Urszula Tomana z Gimnazjum nr 1 oraz Kamila Dobek i Patrycja Bilska ze Szkoły Podstawowej nr 4. Z młodymi wykonawcami wystąpiła wspólnie nauczycielka ze Szkoły Podstawowej nr 4, Monika Duda.

Druga część spotkania w kinie wypełniona została przemówienia zaproszonych gości. Przemawiali senator Maciej Klima, poseł Włodzimierz Bernacki, wiceprzewodniczący Henryk Łabędź i starosta Ludwik Węgrzyn, który do kierownika bocheńskiej "Solidarności", Ludwika Korty, skierował okolicznościowy adres. To samo, w zastępstwie nieobecnego burmistrza, uczynił jego zastępca Robert Cerazy.

Na koniec wręczono okolicznościowe dyplomy i medale poszczególnym komisjom zakładowym "S", osobom z opozycji demokratycznej z lat 80-tych oraz sponsorom obchodów.