Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2015-03-20 22:03:54 przez system

Słońce przygasło

W piątek 20 marca oczy prawie wszystkich w Polsce były zwrócone w niebo, bowiem mieliśmy rzadką w ostatnich czasach szansę zobaczenia częściowego zaćmienia słońca.

Wszystko za przyczyną księżyca, który znalazł się na drodze pomiędzy nasza poczciwą planetą a najjaśniejsza gwiazdą naszego układu, przez co przesłonił nieco widok tej ostatniej.

Wedle astronautów w naszym regionie procent zaćmienia wyniósł 62,8% (choć na to nie wyglądało), a jego apogeum przypadło o godz. 10.53.

Nie było to tak spektakularne zaćmienie jak te kilkanaście lat temu, kiedy zrobiło się naprawdę nieprzyjemnie – ziemię zasnuły cienie, a przerażone ptaki przycichły.

Ponieważ obserwacja zaćmienia jest niebezpieczna dla ludzkiego wzroku, zjawisko to najlepiej jest obserwować przez teleskopy z filtrami słonecznymi albo przez specjalne okulary. Przez okulary słoneczne spoglądać można najwyżej przez krótką chwilę. Jednak pomysłowość ludzka nie zna granic, o czym można przekonać się, oglądając naszą galerię.

Następne tak głębokie zaćmienie w naszym kraju będzie można zobaczyć dopiero w 2026 roku, natomiast na całkowite zaćmienie Słońca w Polsce trzeba będzie poczekać 120 lat - do października 2135 roku, doczekania czego wszystkim życzymy.