Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2021-08-19 10:39:56 przez Czas2012

Sonometr – za głośny tłumik też dostaniesz mandat

Duża popularność sportowych tłumików, w których kierujący pojazdami celowo „chwalą” się głośnym wydechem, spowodowały sytuację w której dochodzi do łamania przepisów oraz licznych skarg na takie działania – relacjonują sytuację bocheńscy policjanci. Miernik poziomu dźwięku pozwala im zbadać poziom hałasu w kontrolowanych pojazdach i to czy mieści się on w dopuszczalnych normach.

Od kilku miesięcy miernik przeznaczony do pomiaru hałasu wytwarzanego przez pojazdy samochodowe i do oceny głośności sygnału klaksonu wykorzystywany jest przez policjantów bocheńskiej drogówki. Funkcjonariusze korzystają z niego w trakcie standardowych kontroli pojazdów, w przypadku podejrzenia zbyt głośnego wydechu. Sama kontrola jest bardzo prosta. Pojazd w momencie wykonywania pomiaru powinien znajdować się na twardym asfaltowym lub betonowym podłożu. Urządzenie ustawiane jest na wysokości wylotu rury wydechowej a pomiar musi odbywać się przy stałych obrotach pojazdu.

Jakie są dopuszczalne normy?

Maksymalne natężenie hałasu nie może być większe niż:
– 93 dB w samochodach benzynowych
– 96 dB w samochodach z silnikiem diesla
– 94 dB w motocyklach z silnikiem mniejszym niż 125cm3
– 96 dB w motocyklach z silnikiem większym niż 125cm3.

Co mówią przepisy na temat hałasu w pojazdach:

Przepisy związane z nadmiernym hałasem powodowanym przez pojazd reguluje art. 60.ust.2 pkt. 2 Ustawy Prawo o ruchu drogowych:
Zabrania się kierującemu używania pojazdu w sposób powodujący uciążliwości związane z nadmierną emisją spalin do środowiska lub nadmiernym hałasem. Za zbyt głośny wydech taryfikator przewiduje 300 zł mandatu.

Info: bochnia112.pl