Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2016-03-30 13:57:43 przez system

Spotkanie w sprawie Budżetu Obywatelskiego

Rozpoczyna się cykl spotkań informacyjnych, dotyczących Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego. Na spotkaniach Małopolanie dowiedzą się m.in. jak zgłosić zadanie w ramach BO i jak wypełnić wniosek. Pierwsze spotkanie odbędzie się w Bochni - w czwartek 7 kwietnia o godz. 14.00 w sali narad Starostwa Powiatowego.

Mieszkańcy w konsultacjach sami zdecydują, na co wydać pieniądze. Zarząd województwa chce, by w pierwszym roku obywatele określili, co zrobić z 6 milionami złotych.

Projekty będzie można zgłaszać od 15 kwietnia, głosowanie rozpocznie się w czerwcu, a wybrane projekty poznamy w lipcu.

Małopolska zostanie podzielona na sześć części: Małopolskę Zachodnią, Podhale, Sądecczyznę, region tarnowski, Krakowski Obszar Metropolitalny oraz Kraków. Nasz region - Krakowski Obszar Metropolitalny - obejmuje powiaty: bocheński, krakowski, miechowski, myślenicki, proszowicki i wielicki, z wyłączeniem miasta Krakowa.

Mieszkańcy każdego z regionów zdecydują o tym, jak wydać jeden milion złotych. Zarząd województwa chce, by projekty dotyczyły pojedynczych powiatów lub regionu.

Zgłaszać można dwa rodzaje projektów: powiatowe i regionalne.

Kolejnym ograniczeniem jest maksymalna kwota budżetu na projekt. Zadania, które mają dotyczyć jedynie powiatów, nie mogą przekroczyć 100 tys. zł, a całego regionu 300 tys. zł.

Będzie można zgłaszać projekty w obszarach kulturalnym, społecznym, edukacyjnym, sportowym, turystycznym, a także ekologicznym.

Aby zgłosić pomysł trzeba mieć ukończonych przynajmniej 16 lat i zebrać 50 podpisów. Swoje pomysły mieszkańcy będą mogli zgłaszać od 15 kwietnia do 6 maja. Później pod kątem merytorycznym propozycję sprawdzą urzędnicy. Głosowanie rozpocznie się 18 czerwca i potrwa do 6 lipca. Głosować będzie można również przez internet.

Wyniki wyborów projektów zostaną wpisane do projektu budżetu Małopolski i będą realizowane w 2017 roku.

Link do strony z budżetem znajduje się TUTAJ