Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2015-12-15 09:47:41 przez system

Spotkanie z rodzicami Prezydenta RP

W niedzielę 13 grudnia w kościele pw. św. Pawła Apostoła w Bochni odbyło się spotkanie z Janiną Milewską-Dudą i Janem Dudą, rodzicami Prezydenta RP.

Profesorowie, związani przez lata głównie z Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie, uczestniczyli w nabożeństwie Mszy świętej. Zostali na nią zaproszeni z okazji 20-lecia Stowarzyszenia Rodzin Katolickich oraz 15-lecia Akcji Katolickiej przy bocheńskiej parafii. Zaraz po niej w trwającym niespełna pół godziny przemówieniu rodzice Prezydenta mówili o świadectwie chrześcijańskiej postawy w trosce o rodzinę. Podczas wystąpienia wspominali m.in. czasy studenckie, kiedy to pani Janina zaszła w ciążę. Z powodu biedy, jak zaznaczyła mama Andrzeja Dudy, byli z mężem praktycznie bezdomnymi i tylko dzięki pomocy lektora Uniwersytetu mogli razem zamieszkać w małym pokoju w akademiku.

To i wiele innych, często bardzo ważnych kroków, które stawiali w dalszym życiu nie byłoby jednak możliwych bez wiary – wiary w Boga. Jak mówił tato Prezydenta RP spędzali na modlitwie wraz z całą rodziną bardzo wiele czasu. Szczególnie ważnym momentem w domu Dudów był wieczór i modlitwa na zakończenie dnia. Janina Milewska – Duda i Jan Duda w swoim wystąpieniu zaznaczyli również, że zawsze powtarzali swoim dzieciom, że trzeba modlić się nie tylko za osoby, które są nam przyjazne, ale również, albo może nawet przede wszystkim za osoby nam nieprzychylne. To świadczy bowiem o sile naszej wiary. Po tych słowach mama Andrzeja Dudy zaznaczyła, że pomimo tego, że jej syn został „głową” państwa, ma również wiele wrogów i dlatego się o niego boi i każdego dnia prosi o modlitwę nie tylko jego przyjaciół, ale również ludzi o odmiennych poglądach politycznych czy światopoglądowych.

Historię swojej rodziny podczas uroczystości w kilkuminutowym wystąpieniu przedstawili również Małgorzata i Zbigniew Trybuła. Mówili oni o rodzinie jako o pierwszym polu ewangelizacji.

Następnie spotkanie przeniosło się do tzw. dolnego kościoła. Była tam możliwość zakupu książki „Rodzice Prezydenta. Janina Milewska – Duda i Jan Tadeusz Duda w rozmowie z Mileną Kindziuk”. Uczestnicy spotkania bardzo chętnie skorzystali z tej możliwości i wraz z nią udawali się po dedykację oraz autograf od rodziców Prezydenta RP. W długiej kolejce wśród mieszkańców Bochni można było ujrzeć m.in. burmistrza Bochni – Stefana Kolawińskiego wraz z rodziną.