Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2022-11-02 19:51:55 przez KacperGlod

Stanisław Michalkiewicz i Jarosław Kornaś odwiedzili Bochnię

Sytuacja geopolityczna na wschodzie, możliwe scenariusze zakończenia wojny pomiędzy Rosją a Ukrainą, skomplikowane relacje amerykańsko-chińskie czy przyszłość prawicy w Polsce. O takich tematach, w któych przytoczyli sporo ciekawych kontekstów historyczno-politycznych, można było posłuchać w Restauracji Murowianka w czwartek, podczas spotkania Stanisława Michalkiewicza i Jarosława Kornasia z mieszkańcami Bochni .

Wydarzenie z cyklu "Co z tą naszą wolnością?" organizowane przez Stowarzyszenie "Cives Conscii" i Klub Konfederacji Bochnia zainaugurował Artur Gondek, który moderował dyskusję. Prelegenci opowiadali o sytuacji wolności w Polsce, nawiązując również do kontekstów historycznych. Pojawił się także wątek wojny na Ukrainie i analiza możliwości rozwiązania konfliktu. Stanisław Michalkiewicz odpowiadał również o innych konfliktach zbrojnych, które miały miejsce w przeszłości jak np. wojna w Wietnamie. Uczestnicy mieli również możliwość zadawania własnych pytań w bloku przeznaczonym na pytania od widowni. Pojawiły się m.in. kwestie prezydentur Joe Bidena i Donalda Trumpa czy podłoże relacji na linii Stany Zjednoczone - Chiny. Wiele wątków odnosiło się również do zagadnienia wolności.

Wolność polega na tym, że człowiek sam o sobie decyduje. Jeżeli człowiek nie może decydować w swojej sprawie, to znaczy, że nie jest wolnym człowiekiem. Warto sobie to uzmysłowić. Jak w latach 70. przystąpiłem do konspiracji, to wydawało mi się, że najważniejszą sprawą jest odzyskanie niepodległości i uwolnienie się spod sowieckiego jarzma, a potem wszystko będzie załatwione. Któregoś dnia jednak przyszła mi do głowy taka myśl - przecież Rosja za Stalina była niepodległa, Chiny za Mao Zedonga były niepodległe, a przecież za żadne skarby nie chciałbym tam mieszkać. Zrozumiałem wtedy że niepodległość nie jest celem, niepodległość jest środkiem do tego, żebyśmy byli wolni - stwierdził Michalkiewicz poruszając temat wolności.

Publicysta zapytany o perspektywy odzyskania suwerenności przez Polskę odpowiedział - Dopóki mamy państwo, jakiekolwiek by ono nie było, czy jesteśmy z niego zadowoleni czy nie, to szansa zawsze jest. Jak je utracimy, szansy już nie będzie. Dlatego też państwo jest wartością samoistną, gdyż w zależności od tego czy rządzimy mądrze, czy też niemądrze, szanse te możemy zmarnować bądź wykorzystać.

Pojawił się także wątek różnic między wymieniającymi się przy rządach obozami PiS i PO - Sugeruje się, że między “obozem zmiany i zaprzaństwa” a “obozem dobrej zmiany” panuje wojna na śmierć i życie, ale to nieprawda. Proszę przypomnieć sobie i sprawdzić jak zachowywały się oba obozy w sprawach naprawdę istotnych dla państwa, które przesądzają losy kraju na dziesiątki lat. Obydwa obozy zachowywały się identycznie - w czasie referendum w 2003 roku w sprawie anschlussu (przystąpienie Polski do UE - przyp. red.) jak i w 2008 roku, kiedy 1 kwietnia była głosowana w Sejmie ustawa upoważniająca prezydenta Kaczyńskiego do ratyfikacji traktatu lizbońskiego, który to amputował Polsce ogromny kawał suwerenności - dodał Michalkiewicz.

Podczas wydarzenia zakupić można było również książkach różnych publicystów za sprawą stoiska wydawnictwa Capitalbook.pl. Wśród licznych publikacji znalazła się nowa książka Stanisława Michalkiewicza o nazwie "Anschluss, czyli Targowica urządza się przy Napoleonie".

Pełny zapis wideo wydarzenia obejrzeć można na facebookowym profilu Stowarzyszenia “Cives Conscii”.

Jak zapewniają organizatorzy, informacje o następnych spotkaniach ogłaszane będą za jakiś czas. Kolejne wydarzenia z cyklu odbędą się prawdopodobnie już w nowym roku.

KG

Czytaj także: "Apeluję żebyście Państwo przestali się już łudzić" – Grzegorz Braun w Bochni