Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2021-04-07 09:05:12 przez Czas2012

Starostwo Powiatowe: Podpisano umowę na remont budynku

Zabytkowy budynek starostwa odzyska dawny blask

W dziewiętnastowiecznym budynku Starostwa Powiatowego w Bochni wyremontowana zostanie elewacja. W ramach prac wymieniony zostanie również dach, a wszystkie elementy zdobnicze zostaną zrekonstruowane. Zachowane zostaną zielone ogródki przed budynkiem. W nocy zaś obiekt zyska iluminację.

Tuż przed świętami podpisano umowę na remont elewacji zabytkowego budynku Starostwa Powiatowego wraz z robotami budowlanymi polegającymi na wykonaniu remontu dachu. Roboty mają się zakończyć jeszcze w tym roku. Prace budowlane będą polegały na skuciu obrzutki cementowej i innych warstw z poprzednich remontów, demontażu krat okiennych, wykonaniu rekonstrukcji ubytków na wszystkich elementach zdobniczych, wykonaniu obróbek blacharskich oraz odnowieniu elewacji. Wykonane zostaną również prace polegające na montażu iluminacji świetlnej.

Remont dziewiętnastowiecznego budynku wpisuje się w rewitalizację zabytkowego centrum Bochni. Zależało nam, aby zachować unikatowe zdobienia budynku, a iluminacja dodatkowo podkreśli jego wyjątkowość – wyjaśnia Starosta Bocheński Adam Korta.

Budynek Starostwa został zbudowany w 1893 r., wg projektu znanego architekta Władysława Ekielskiego, z inicjatywy prezesa Rady Powiatowej Zdzisława Włodka. Na początku XX wieku dobudowano skrzydło zachodnie, a w latach 60. i 70. XX wieku nadbudowano częściowo piętro na budynkiem głównym oraz poszerzono obiekt o skrzydło północne. Do 1975 r. obiekt pełnił funkcje administracyjne powiatu bocheńskiego. W latach 90-tych był siedzibą Urzędu Rejonowego. Wraz z reaktywacją powiatów został siedzibą Starostwa Powiatowego w Bochni. Fasada centralna budynku wyróżnia się bogatymi zdobieniami m.in. dekoracjami o motywach heraldycznych, kamiennym balkonem oraz oknami w ozdobnych obramieniach.

Na zdjęciach projekt wizualizacji oraz pocztówki z widokiem budynku z 1901, 1915, 1966 roku ze zbiorów Elżbiety i Piotra Lekkich oraz Bogdana Haby.

/media/user/images/upload/Marzec/Marzec 2021/kazimierza-02.jpg

Info: Starostwo Powiatowe