Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2017-07-06 11:17:39 przez system

Strażacy zachęcają dzieci i młodzież do spotkań

Komenda Wojewódzka Straży Pożarnej zaprasza dzieci i młodzież do odwiedzin siedziby Straży Pożarnej w Bochni. Podczas spotkania bocheńscy strażacy chcą zapoznać najmłodszych z zawodem strażaka, ale przede wszystkim nauczyć zachowania się w różnych trudnych sytuacjach.

Spotkania z dziećmi i młodzieżą są organizowane w ramach Ogólnopolskiej kampanii "Kręci mnie bezpieczeństwo" zainaugurował w dniu 22 kwietnia 2017 r. Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Błaszczak. Głównym celem akcji Ministerstwa, jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na kwestie związane z bezpieczeństwem. Wojewódzkie Obchody Dnia Strażaka połączone z obchodami Jubileuszu XXVlecia Państwowej Straży Pożarnej, a także uroczystym otwarciem rozbudowanej i zmodernizowanej siedziby Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Bochni, były okazją do rozpoczęcia kampanii „Kręci mnie bezpieczeństwo” przez bocheńskich strażaków.

W okresie wakacyjnym również istnieje możliwość skorzystania z zajęć w Sali Ognik, mogą to być zorganizowane grupy kolonijne, ale również grupa dzieci pod opieką rodziców. Na stronie www.straz.bochnia.pl znajduje się formularz zgłoszeniowy, po jego wypełnieniu prosimy o kontakt w celu ustalenia terminu zajęć ze strażakami.

Co do tej pory zrobiono?

19 maja tego roku, w ramach w/w uroczystości nasza komenda zorganizowała na bocheńskim rynku piknik strażacki, który przy pięknej pogodzie cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem uczestników, szczególnie tych najmłodszych. Przygotowano wiele atrakcji, takich jak ogródek strażacki, pneumatyczne zjeżdżalnie, konkurencje sprawnościowe, przejażdżki dziecięcym samochodzikiem pożarniczym. Oprócz znakomitej zabawy, dzieci, młodzież, a także dorośli skorzystali z okazji, aby dzięki strażakom zaznajomić się z samochodami i strażackim sprzętem ratowniczym, a także poznać zasady udzielania pierwszej pomocy poszkodowanym. Podczas prezentacji sprzętu i instruktażu medycznego, strażacy uczyli dzieci i młodzież, w jaki sposób uniknąć niebezpiecznych sytuacji oraz jak zachować się w obliczu zagrożeń. Przy dźwiękach strażackiej orkiestry dętej, spiker uroczystości przybliżył zadania i rolę, jaką pełni Państwowa Straż Pożarna i Ochotnicze Straże Pożarne, przedstawił historię oraz statystyki z działań PSP, a także zachęcał młodzież i dzieci do skorzystania z oferty szkoleniowej bocheńskich strażaków w sali edukacyjnej OGNIK.

Kolejne tygodnie to kolejne imprezy plenerowe. W ramach pikników charytatywnych, szkolnych i parafialnych, propagowano w dalszym ciągu kampanię Kręci mnie bezpieczeństwo wśród społeczności powiatu bocheńskiego. Równolegle, prowadzono zajęcia dla dzieci i młodzieży w sali edukacyjnej OGNIK, a także zapoznawano odwiedzających naszą nową komendę ze specyfiką zawodu strażaka. Pamiątką z pobytu przedszkolaków i uczniów w KP PSP w Bochni pozostały nie tylko wrażenia z zajęć w OGNIKU, ale również liczne zdjęcia w umundurowaniu i pojazdach pożarniczych.

Podsumowując okres przedwakacyjny kampanii Kręci mnie bezpieczeństwo, KP PSP w Bochni włączyła się w 11 spotkań z mieszkańcami naszego powiatu, w których szacunkowo wzięło udział około 4 tysiące uczestników. Natomiast z zajęć w sali edukacyjnej OGNIK od początku bieżącego roku skorzystało blisko 60 zorganizowanych grupy dzieci i młodzieży wraz z opiekunami z terenu powiatu bocheńskiego i wielickiego łącznie 1390 osób.