Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2015-07-13 11:30:36 przez system

Stróże porządku w charakterze… nianiek

Miniony weekend obfitował w różnego rodzaju interwencje. Policjanci często byli wzywani do awantur domowych, nieporozumieniach na festynach, zakłócenia porządku publicznego w nocy, głośnych imprezowiczów, udzielania pomocy mocno pijanym i nie mogącym trafić do domu. Jeden z mężczyzn, wracając z festynu poprosił telefonicznie policję o pomoc, ponieważ… wszedł w tak wysoką trawę, iż się zgubił i nie mógł odnaleźć drogi do domu.

Zdecydowana większość interwencji była efektem wcześniej wypitego w nadmiernej ilości alkoholu.

Pijanych nie brakowała również na drogach. Policjanci zatrzymali trzech nietrzeźwych kierujących. W samo południe 12 lipca w Drwini policjanci WRD zatrzymali nietrzeźwego mieszkańca pobliskich Wyżyc, który kierował osobowym golfem, mając promil alkoholu w organizmie. Zatrzymano również kierowcę, któremu już wcześniej zatrzymano uprawnienia i wydano zakaz kierowania pojazdami. W świetle przepisów jest to przestępstwo zagrożone karą pozbawienia wolności do lat 2.

Warto przypomnieć, że w znowelizowanych przepisach zaostrzono sankcje dla kierujących pojazdami w stanie nietrzeźwości oraz dla kierowców, którzy - znajdując się w tym stanie - spowodowali wypadek drogowy (zdarzenie, w którym były osoby zabite lub ciężko ranne). W pierwszej kolejności wydłużono okres, na jaki orzekany jest środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów, z 10 do 15 lat, przy czym minimalny okres, na jaki zakaz ten będzie orzekany, określono na poziomie 3 lat.

Osoby kierujące pojazdem w stanie nietrzeźwości muszą się także liczyć z dolegliwymi konsekwencjami finansowymi. Niezależnie od orzeczonej kary, sąd obligatoryjnie orzeka świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. złotych, w przypadku osoby po raz pierwszy dopuszczającej się tego czynu, oraz nie mniejszej niż 10 tys. złotych, gdy osoba po raz kolejny kierowała pojazdem w stanie nietrzeźwości. W sprawach o wypadki drogowe, spowodowane przez nietrzeźwych kierujących, sąd obligatoryjnie orzeka nawiązkę w wysokości nie mniejszej niż 10 tys. złotych.

Prawa jazdy zostały również zatrzymane dwom młodym piratom drogowym. Pierwszy z nich w Bochni mknął BMW ulicą Proszowską o godz. 23.00 z prędkością 121 km/h. Kilka godzin później drugi kierowca na ul. Krzeczowskiej rozpędził swój bolid peugeot 307 do prędkością 107 km/h. Obaj piraci zostali ukarani kilkusetzłotowymi mandatami karnymi.
Na bocheńskich drogach odnotowano również 5 zdarzeń drogowych. Najgroźniejsze miało miejsce 12 lipca o godz. 15.30 w Tarnawie, gdzie kierująca motocyklem KTM zjechała na przeciwny pas ruchu, zderzając się z jadącym z naprzeciwka renault laguną. W wyniku zderzenia pojazdów kierująca motocyklem doznała obrażeń ciała w postaci złamania kości śródstopia i licznych otarć naskórka.

Nie odnotowano natomiast istotnych zdarzeń kryminalnych.