Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2015-05-28 20:17:49 przez system

Szkoła Muzyczna przejmie kamienicę przy Rzeźnickiej?

Podczas majowego posiedzenia komisji gospodarki komunalnej i ochrony środowiska obecny był Krzysztof Krawczyk, dyrektor Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Bochni. Podczas obrad prosił on radnych, aby wyrazili swoje stanowisko co to zlokalizowania w kamienicy, znajdującej się przy ulicy Rzeźnickiej 3, szkoły muzycznej. Obecny bowiem budynek jest niewystarczający.

Kamienica, znajdująca się przy ulicy Rzeźnickiej, położona jest na działce o wielkości 231 m2. Powierzchnia użytkowa samego budynku wynosi niespełna 450 m2. Jak podczas obrad komisji poinformował Tomasz Kuc, naczelnik wydziału gospodarki mieniem komunalnym i rolnictwa, budynek ten został przeznaczony do sprzedaży w trybie przetargu ustnego nieograniczonego uchwałą rady miasta 28 maja 2009 roku. Mimo kilku odbytych przetargów nie udało się go sprzedać. Pierwotnie cena wywoławcza wynosiła 938 tys. zł. W ubiegłym roku była to już cena sporo niższa i wynosiła 700 tys. zł. Mimo to i tak kamienica nie znalazła nowego właściciela.

Nabycie lokum przez szkołę muzyczną jest możliwe w następujących formach: darowizna, sprzedaż nieruchomości w trybie bezprzetargowym, sprzedaż w trybie bezprzetargowym z udzieleniem bonifikaty, a także możliwość dzierżawy tej nieruchomości.

Jak podczas posiedzenia komisji komunalnej przyznał Krzysztof Krawczyk Bochnia od wielu lat czyniła starania o to, żeby w mieście powstał drugi stopień nauczania artystycznego. W końcu udało się decyzją ministra kultury i dziedzictwa narodowego utworzyć szkołę muzyczną drugiego stopnia, która funkcjonuje w Bochni od 1 września 2014 roku. Budynek, w którym się znajduje przy placu gen. Leopolda Okulickiego, stał się jednak zbyt mały, dlatego też zdecydowano się poszukać dodatkowe lokum dla bocheńskiej szkoły. - W związku z tą decyzją odbyła się rozmowa z ministrem, że będzie potrzeby lokal dodatkowy. Rozbudowa obecnej szkoły jest niemożliwa ze wzglądu na jej usytuowanie oraz bardzo podmokły teren – przyznał dyrektor szkoły muzycznej, który zaznaczył, że prowadził rozmowy ze starostą bocheńskim Ludwikiem Węgrzynem oraz wójtem Gminy Bochnia Markiem Bzdekiem na temat zlokalizowania szkoły muzycznej. Pod uwagę był brany m.in. dawny hotel „Florian” oraz piętro budynku bocheńskiej prokuratury. Nigdy jednak nie doszło do żadnych konkretów w tych rozmowach.

Radny Robert Żelichowski zaproponował, że najlepszą opcję zarówno dla miasta jak i szkoły muzycznej będzie dzierżawa budynku przy ulicy Rzeźnickiej na okres przynajmniej 20 lat. Jednym z powodów tak długiego czasu dzierżawy są wymogi ministerstwa kultury. Wniosek radnego poparli wszyscy radni zasiadający w komisji gospodarki komunalnej i ochrony środowiska. Po otrzymaniu „zielonego światła” od radnych na nabycie kamienicy Krzysztof Krawczyk będzie kontaktował się z departamentem ministerstwa kultury i dziedzictwa narodowego. To od tej jednostki będzie zależało ostatnie, najważniejsze słowo odnośnie ewentualnego nabycia budynku oraz jego trybu.