Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2016-02-22 16:42:16 przez system

Szkolenie sołtysów Ziemi Bocheńskiej

Siedemdziesięciu sołtysów z terenu powiatu bocheńskiego odpowiedziało na zaproszenie Starosty Bocheńskiego i wzięło udział w szkoleniu Sołtysów Ziemi Bocheńskiej, które odbyło się w piątek w Bursie Szkolnictwa Ponadgimnazjalnego.

Starosta, witając licznie przybyłych sołtysów, przypomniał jak ważną rolę piastują oni w społeczności oraz złożył zgromadzonym życzenia z okazji Dnia Sołtysa, przypadającego na początku marca.

Podatki stanowiące dochody gminy, jak wygląda egzekucja podatków, do kogo trafiają wpływy z podatków, kto to jest inkasent - to i wiele innych informacji związanych z tym tematem zostało poruszone przez panią Małgorzatę Misiek, pracownice Urzędu Skarbowego w Bochni, która apelowała do sołtysów, iż oni mając bezpośredni kontakt z mieszkańcami, mogą ich przekonywać do rozliczania się z podatku pomimo innego miejsca zameldowania, w miejscu zamieszkania, gdyż to właśnie tam trafią te środki.

Bardzo ciekawą historię sołtysów oraz ich rolę w Polsce przedstawił dr Jan Hebda, historyk wsi i ruchu ludowego, jak również wieloletni kurator oświaty.

Sołtysi otrzymali również wydany w ostatnim czasie przez Wydział Zarządzania Kryzysowego informator powodziowy, w którym znajdują się najważniejsze informacje: jak się przygotować do powodzi, w jaki sposób zachowywać się w trakcie oraz po powodzi. Znajdziemy w nim również ważne numery telefonów, co oznaczają sygnały alarmowe czy komunikaty ostrzegawcze.

Fundusz Sołecki - aspekty prawne i budżetowe to ostatni z wykładów wygłoszony przez prawnika i eksperta administracji publicznej pana Grzegorza P. Kubalskiego. Jak powstaje fundusz sołecki, w jaki sposób można z niego skorzystać, jaka jest wysokość środków, jak wygląda procedura rozpatrywania wniosku czy też możliwość jego zmiany - te wszystkie problemy zostały poruszone przez pana Kubalskiego, który przedstawił również przykłady najlepszych inicjatyw zrealizowanych w ramach funduszu.