Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2017-06-02 19:42:41 przez system

Szkoły dobro czyniące...

Dziś, 2 czerwca w klimatycznych wnętrzach Pałacu Kmitów w Nowym Wiśniczu miała miejsce uroczystość wręczenia tytuł "Bene Meritus Powiatu Bocheńskiego". To zaszczytne miano przypadło w tym roku... dwóm szkołom.

Stało się dobrym ukoronowaniem okrągłych urodzin jakie te szkoły obchodzą w tym roku: 200 -lecia I Liceum w Bochni i 70 -lecia Liceum Plastycznego w Wiśniczu. Uroczystość zgromadziła śmietankę naszego świata samorządowego, od wicestarosty Józefa Mroczka, poprzez przewodnicząca Rady Powiatu Bernadettę Gąsiorek, burmistrzów: Stefana Kolawińskiego i Małgorzatę Więckowską, wójta Gminy Bochnia Marka Bzdeka, licznych radnych i kierowników jednostek budżetowych. Nie zabrakło też "Bene Meritusów" z lat poprzednich. To oni najlepiej świadczą o prawdziwości słów Alberta Camusa: "Całe życie skierowane ku pieniądzom to śmierć. Odrodzenie jest w bezinteresowności". Słowa te zacytwował w profesor Leopold Zgoda w swoim wykładzie zatytułowanym"Primus inter pares".

W imieniu wyróżnionych szkół głos zabrały ich panie dyrektor: Jolanta kruk z ILO w Bochni i Elżbieta Kucybała z "Plastyka".

"Radość to jest jedyna rzecz która się mnoży przez dzielenie - powiedziała Jolanta Kruk. - Dlatego tak chętnie podzielę się nią z innymi naszymi nauczycielami, uczniami i rodzicami".

Obydwie panie mówiły też o znaczeniu i roli swoich wychowanków - nie tylko w wymiarze lokalnym, ale też ogólnopolskim, a czasem - światowym. W podobnym duchu wypowiedziała się też burmistrz Nowego Wiśnicza, Małgorzata Więckowska.

Na zakończenie wystąpiła z recitalem Halina Frąckowiak, którą Bochnia gościła niedawno na "Integracji malowanej dźwiękiem". Jej porywające, stare przeboje bardzo dobrze korespondowały z nostalgią okrągłych rocznic ILO i "Plastyka"!