Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2021-09-16 10:16:17 przez Czas2012

Szpital: nowe Centrum Poradni Specjalistycznych

We wtorek (14.09) w Szpitalu Powiatowym w Bochni otwarto Centrum Poradni Specjalistycznych, któremu podlegają wszystkie poradnie działające w szpitalu. To kolejny krok, który usprawni funkcjonowanie bocheńskiej lecznicy, ale przede wszystkim ułatwi kontakt z lekarzami specjalistami – podaje zarząd szpitala.

Jest dziesięć nowych ładnie wyposażonych gabinetów, dwie przestronne poczekalnie i szybszy system rejestracji. Na blisko czterystu metrach kwadratowych zlokalizowanych w północno-zachodnim skrzydle urządzono gabinety lekarskie i poczekalnie.

-Dziś oddajemy trzy gabinety chirurgiczne z gipsownią, gabinet ortopedyczny z pokojem zabiegowym i gipsownią, a także gabinet urologiczny z dodatkową łazienką, kardiologiczny i okulistyczny wraz z pokojem zabiegowym – wylicza Beata Abrowska, która koordynuje pracą CPS.

Do końca roku do CPS zostanie przeniesiona także poradnia pulmonologiczna, która funkcjonuje na ul. Kazimierza Wielkiego.
– Zarówno mi jak i całemu Zarządowi powiatu bardzo zależało, aby wszystkie poradnie zostały zlokalizowane w jednym miejscu. Wielokrotnie prosili mnie o to sami mieszkańcy, szczególnie starsze osoby, obiecałem i dziś mogę powiedzieć, że słowa dotrzymałem – mówi Adam Korta Bocheński Starosta.

W ramach centrum działają także poradnie: dla kobiet oraz neonatologiczna i laktacyjna. Gabinety tych specjalistów zaplanowano w pawilonie ginekologiczno-położniczym bocheńskiego szpitala. Chodzi o to, aby kobiety oczekujące na dziecko, a także młode mamy w bezpiecznych warunkach mogły czekać na przyjęcie do specjalisty.

Warto dodać, że w CPS wprowadzono jedną rejestrację, gdzie od razu można umówić się do każdego ze specjalistów. Wprowadzono także Telefoniczne Centrum Obsługi (TCO). Pacjenci są między innymi informowani o czasie oczekiwania na połączenie z rejestracją. W planach jest także wprowadzenie elektronicznego systemu rejestracji.

Centrum Poradni Specjalistycznych jest drugą tak zorganizowaną jednostką w szpitalu po Centrum Diagnostyki Obrazowej, gdzie w jednym miejscu zorganizowano pracę rentgenu, tomografu i USG.

Rocznie z poradni specjalistycznych bocheńskiego szpitala korzysta ponad 100 tys. pacjentów.

Dużym problemem w funkcjonowaniu poradni jest ciągle niskie finansowanie porad specjalistycznych przez NFZ. Wartość zwykłej konsultacji lekarskiej płaconej przez NFZ to niespełna ponad 40 zł, co niestety jest kwotą zdecydowanie za niską w stosunku do wartości tego typu świadczeń specjalistycznych obowiązujących na rynku.

Info: Starostwo Powiatowe