Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2020-08-06 10:52:13 przez Czas2012

Szpital: Pracownia Rezonansu Magnetycznego i nowa karetka

W szpitalu otwarto Centrum Diagnostyki Obrazowej wraz z Pracownią Rezonansu Magnetycznego. Przybył także nowy ambulans.

W bocheńskim szpitalu otwarto Centrum Diagnostyki Obrazowej z Pracownią Rezonansu Magnetycznego. Urządzenie będzie wykonywało badania niezbędne do diagnostyki neurologicznej. Będą to badania głowy, kręgosłupa, stawów. Nowe centrum to też nowa rejestracja i poczekalnia by stworzyć bardziej komfortowe warunki dla pacjentów – informuje Powiat Bocheński. Nowe Centrum to także nowa rozdzielnia prądu, która umożliwiła podpięcie nowoczesnych urządzeń.

Nowoczesny rezonans, który trafił do szpitala kosztował 3 mln zł, cała infrastruktura związana z jego uruchomieniem kolejny milion zł.

Centrum mieści się w dobudowanej części szpitala poniżej SOR. W jego skład wchodzi Pracownia RTG, Pracownia USG i Pracownia Tomografii i nowo powstała Pracownia Rezonansu Magnetycznego, prowadzona przez firmę VOXEL, która będzie świadczyła usługi w dziedzinie badań rezonansem magnetycznym. W pierwszym etapie będą to badania realizowane na potrzeby szpitala, a także prywatnych osób. Bocheńska pracownia to 70. pracownia rezonansu magnetycznego firmy VOXEL.

-W Bochni mamy do dyspozycji najnowocześniejszy sprzęt renomowanej amerykańskiej firmy – podkreślał Jacek Liszka z firmy VOXEL S.A.

-Staramy się jednak o kontrakt z NFZ, który pozwoli na zwiększenie dostępności usług – mówiła Katarzyna Pluta, dyrektor ds. medycznych firmy VOXEL.

Objawy choroby mogą mieć różne przyczyny, dlatego tak ważny jest dostęp do pełnej diagnostyki. W tej chwili w nowym centrum zlokalizowaliśmy wszystkie niezbędne pracownie, które pozwolą lekarzom na szybkie zdiagnozowanie choroby i jej przyczyn, a tym samym na szybkie wdrożenie odpowiedniego leczenia – mówił podczas uroczystego otwarcia centrum Jarosław Kycia, Dyrektor Szpitala Powiatowego w Bochni.

Starosta Adam Korta dodał, że uruchomienie Pracowni Rezonansu Magnetycznego było jedną z obietnic złożonych mieszkańcom powiatu bocheńskiego. Wcześniej z różnych przyczyn nie było to możliwe. Teraz jednak z wielką radością otwieramy pracownię rezonansu magnetycznego.

Oprócz otwarcia Centrum Diagnostyki do szpitala trafił kolejny ambulans zakupiony w ramach Pakietu Medycznego Małopolskiej Tarczy Antykryzysowej.

Karetka to nowoczesny samochód, który został w pełni wyposażony w sprzęt medyczny, a także urządzenia łączności i urządzenia informatyczne. Zgodnie z wymogami systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego i zawiera m.in.: nosze, krzesełko kardiologiczne, defibrylator i respirator, a nawet plecaki ratownicze i torby pediatryczne. Dodatkowo, karetka ma na pokładzie urządzenia do mechanicznej kompresji klatki piersiowej, które są niezwykle pomocne w trakcie akcji resuscytacyjnych.

W związku z trwająca epidemią koronawirusa ambulans posiada fumigator, czyli aparat do dezynfekcji.

To już druga karetka w tym roku. – W tej chwili dysponujemy nowoczesnym taborem, a to oznacza, że dzięki temu będziemy mogli szybko i sprawnie dotrzeć do potrzebujących pomocy mieszkańców powiatu – zaznaczył podczas uroczystego oddania Jarosław Kycia Dyrektor Szpitala Powiatowego w Bochni.

-Cieszę się, że udało się przekonać marszałka do zakupu kolejnego pojazdu dla bocheńskiego szpitala. Liczę, że to jeszcze nie koniec. Mam nadzieję, że uda się pozyskać także fundusze na wsparcie zakupu nowego tomografu do szpitala – mówił podczas otwarcia poseł Stanisław Bukowiec. Starosta Adam Korta dziękował z kolei służbom ratownictwa medycznego.

Nowa karetka trafi do jednego z pięciu Zespołów Ratownictwa Medycznego działających przy szpitalu Powiatowym w Bochni.

Wymiana taboru pozwoli szpitalowi realizować dodatkowo transporty między szpitalne na terenie całego województwa. Bocheńska placówka jako jedyna w Małopolsce zdobyła kontakt NFZ na świadczenie tego typu usług.

Info: Powiat Bocheński