Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2016-12-29 15:17:49 przez system

Szpital w Bochni z nowoczesną sterylizatornią

- To krok milowy w poprawie bezpieczeństwa pacjentów i pracy personelu medycznego w Szpitalu Powiatowym w Bochni – tak uruchomienie w Bochni jednej z najnowocześniejszych w regionie Centralnej Sterylizatorni ocenia dyrektor Szpitala Powiatowego w Bochni, Jarosław Kycia.

W środę 28 grudnia uroczyście otwarto tę ważną dla bocheńskiego Szpitala inwestycję z udziałem władz powiatu bocheńskiego oraz Województwa Małopolskiego.

Modernizacja dotychczasowej centralnej sterylizatorni było jedną z najważniejszych i najbardziej oczekiwanych inwestycji. Jednak z uwagi na brak środków finansowych przez ostatnie 10 lat nie udawało się jej rozpocząć. Dzięki systematycznie odkładanym przez Szpital oszczędnościom udało się zgromadzić ponad 2 miliony złotych, koniecznych na realizacje tej inwestycji. Teraz Szpital Powiatowy w Bochni może poszczyć się jedną z najnowocześniejszych centralnych sterylizatorni w regionie. Obiekt posiadający własną stację uzdatniania wody wyposażony jest w najnowszej generacji urządzenia do mycia, dezynfekcji i sterylizacji narzędzi chirurgicznych i sprzętu medycznego w temperaturze do 134 stopni C z wykorzystaniem ultradźwięków i pary. Urządzenia zakupione do Szpitala w Bochni spełniają nawet najbardziej rygorystyczne światowe normy, jeśli chodzi o niszczenie chorobotwórczy drobnoustrojów i zapobieganie występowaniu zakażeń szpitalnych. Myjki, dezynfektory i sterylizatory są przyjazne środowisku naturalnemu, proste w obsłudze i ekonomiczne w utrzymaniu.

Jak podkreśla dyrektor Kycia, choć centralna sterylizatornia pozostaje niejako na zapleczu szpitala i jest mało znana pacjentom, to jednak jest to kluczowe miejsce w Szpitalu, mające wpływ na bezpieczeństwo pacjentów i personelu medycznego. Skuteczne mycie, dezynfekcja i sterylizacja sprzętu medycznego, w szczególności narzędzi służących do wykonywania zabiegów operacyjnych odgrywają podstawową rolę w procesie zapobiegania zakażeniom szpitalnym chorych oraz pracowników medycznych.

Dotychczasowa sterylizatornia w Szpitalu Bochni funkcjonowała w ograniczonym zakresie, a część usług sterylizacyjnych Szpital zlecał także podmiotom zewnętrznym. Dzięki realizacji tego zadania Szpital nie tylko poprawi bezpieczeństwo pacjentów, ale także zaoszczędzi środki finansowe.

Z nowej inwestycji zadowolony jest starosta bocheński Ludwik Węgrzyn. - Cieszę się, że Szpital Powiatowy w Bochni zrealizował tę długo oczekiwaną inwestycję jeszcze w tym roku, tym bardziej iż temat ten był na przestrzeni ostatnich lat wielokrotnie przedmiotem zainteresowania i troski ze strony Rady Powiatu, komisji zdrowia oraz rady społecznej Szpitala. Z pewnością poprawi to bezpieczeństwo leczonych pacjentów i mieszkańców powiatu bocheńskiego – mówi Ludwik Węgrzyn Starosta Bocheński.

Podczas uroczystości dziękował wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji tej inwestycji, władzom województwa za przekazane środki, wykonawcy za realizację ale przede wszystkim pracownikom i dyrekcji za zaangażowanie.