Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2016-07-11 12:19:57 przez system

Szpital z nową karetką

Zespoły Ratownictwa Medycznego Szpitala Powiatowego w Bochni wzbogaciły się o nową karetkę, którą uroczyście poświęcił kapelan szpitala ks. Piotr Bieś.W uroczystości poświęcenia i zaprezentowania karetki oprócz pracowników Szpitala wziął udział Pan Starosta Ludwik Węgrzyn

- To już kolejna karetka która, w ostatnim czasie zasiliła flotę Szpitala. W grudniu 2015 r. miał miejsce odbiór karetki zakupionej przez Starostwo przy wsparciu finansowym Wojewody Małopolskiego - mówi Ludwik Węgrzyn, starosta bocheński.Tym razem jednak nową karetkę zakupiono w miejsce karetki, która uległa zniszczeniu w wypadku jaki miał miejsce w kwietniu br.

- Niestety takie sytuacje się zdarzają. To jest ryzyko wpisane w pracę ratowników medycznych i całego personelu służb ratowniczych. Zwłaszcza wysokie w sytuacji gdy liczba interwencji jest stosunkowo duża. Zespoły Ratownictwa Medycznego stacjonujące na terenie powiatu realizują blisko 600 interwencji w miesiącu, a każda z karetek zespołu przejeżdża średnio ponad 2 tys. kilometrów w miesiącu - mówił Jarosław Kycia Dyrektor Szpitala.

To pokazuje jak potrzebna jest pomoc niesiona przez pracowników służb ratowniczych, a tym samym jak ważny jest sprzęt którym, dysponują te służby do udzielania pomocy. Musi on być profesjonalny, wysokiej jakości, który pozwoli w pełni wykorzystać umiejętności i kompetencje personelu ratownictwa, a tym samym nieść pomoc medyczną pacjentom znajdującym się w stanie zagrożenie życia lub zdrowia. Zakupiony ambulans to Mercedes Sprinter 316 CDI o mocy 170 KM z manualną, sześciobiegową skrzynią oraz napędem na tylną oś. Ambulans spełnia najwyższe standardy i wymagania dla tego typu karetek. Wykorzystywany będzie głównie w jednym z pięciu Zespołów Ratownictwa Medycznego które, zabezpiecza Szpital na terenie powiatu bocheńskiego (2 w Bochni i po jednej w Muchówce, Trzcianie i w Dziewinie).Pierwszy poważny test karetki będzie już podczas Światowych Dni Młodzieży, gdzie Szpital ma zapewnić dodatkowe dwa zespoły ratownictwa medycznego stacjonujące w Bochni. W tym celu właśnie w pierwszej kolejności ma być wykorzystana nowo zakupiona karetka.Wartość karetki to prawie 290 tys. zł.. Ponadto Szpital zakupił dodatkowe wyposażenie dla karetek Szpitala na kwotę blisko 150 tys zł.