Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2020-04-04 22:02:00 przez Czas2012

Tężnia działa prawidłowo

1 kwietnia miał miejsce rozruch Tężni Solankowej. Jak informuję Urząd Miasta wszystkie procesy przebiegły prawidłowo, Tężnia działa bez zarzutu. Niestety jej dostępność dla mieszkańców jest w tej chwili niemożliwa z oczywistych względów.

Planowane na wiosnę otwarcie tężni odbyło się tylko symbolicznie. Na oficjalne będzie trzeba jeszcze zaczekać aż minie stan zagrożenia epidemią i nałożone przez władze zaostrzone przepisy dotyczące zgromadzeń.

Tężnia jak zapewniają władze miasta działa bez zarzutu. Sprawdzono działanie systemu solankowego, który pracuje w obiegu zamkniętym. W przypadku bocheńskiej Tężni to system, który posiada zbiornik na solankę i rozprowadza ją poprzez instalację wodną doprowadzając do tarniny, którą pokryte są ściany obiektu.

Część solanki odparowuje w postaci mgły solnej, jednak ta strata jest uzupełniana czystą słodką wodą, do tego momentu aż stężenie soli w mieszaninie zaczyna się zbliżać do najniższego poziomu. Wówczas ubytki uzupełniane są solanką do najwyższego założonego poziomu. Solanka spływa po gałązkach tarniny do odprowadzeń i wraca do obiegu. Obieg jest zamknięty a jego działanie jest w pełni zautomatyzowane. Ponieważ konstrukcja jest najnowocześniejszą i prototypową, w tego typu obiektach nie można podać dokładnych danych w jakiej ilości będzie odparowywała solanka, ile litrów wody trzeba będzie dodać i z jaką częstotliwością uzupełniać stężenie soli. Będzie to również zależne od pogody. Wiadomo, że w dni gorące ubytki będą większe. Jeżeli chodzi o szczegóły konstrukcyjne i techniczne (np. co do rodzaju zastosowanych rozwiązań automatyki, ilości pomp, zabezpieczeń itp.) jesteśmy zobowiązani do nieprzekazywania szczegółowych informacji ze względu na zastrzeżenia projektanta obiektu – wyjaśnia Andrzej Koprowski asystent Burmistrza Bochni.

pw