Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2021-04-14 13:18:06 przez Czas2012

Tężnia – kiedy otwarcie?

Dzięki obradom Komisji Komunalnej dowiedzieliśmy się, jak funkcjonuje bocheńska tężnia solankowa. Inwestycja, która kosztowała 7,8 mln zł ma jednak pecha, a wraz z nią wszyscy ci, którzy czekają by z niej skorzystać.

Tężnia pierwszy raz została otwarta w czerwcu zeszłego roku i to akurat w chwili, kiedy od marca trwało już wdrażanie procedur w ograniczaniu dostępu do obiektów sportowo-rekreacyjnych. Od tego czasu obiekt umożliwił zorganizowanie w jego obrębie kilku kameralnych imprez. Jednak jego właściwe zastosowanie jest nadal uniemożliwione przez obostrzenia wprowadzone przez rząd w związku z ogłoszonym niedawno trzecim zamknięciem części rynku usług i gospodarki.

Ze środków bieżących budżetu na utrzymanie tężni miasto jest w stanie przeznaczyć ponad 110 tys. zł rocznie. Nie wszystkie z tych środków zostaną wykorzystane. Ograniczona działalność kompleksu generuje obecnie mniejsze koszty. Wydatki to przede wszystkim zatrudnienie pracowników za najniższe wynagrodzenia (2 i ½ etatu), zakup, dowóz i wymiana solanki (ok. 20 tys. zł) oraz opłata za media stałe.

Tężnia, na którą Bochnia otrzymała 4 mln dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego, to jeden z elementów składających się na rewitalizację miasta. To też największy tego typu obiekt w regionie, dostępny zupełnie za darmo (choć jak wiemy pieniądze na utrzymanie obiektu to nic innego jak nasze podatki). Odpłatne jest korzystanie z komory inhalacyjnej, w której przebywanie przez 15 min. dziennie wpływa korzystnie na górne oraz dolne drogi oddechowe. Opłata była wpisana w projekt, na podstawie którego miasto otrzymało dofinansowanie. Z tego tytułu piętnastominutowa wizyta w komorze, w chwili kiedy życie wróci do normy, będzie kosztowała bochnian i gości 2 zł.

Udostępnienie komory zwiedzającym może zostać umożliwione tylko poprzez zluzowanie wprowadzonych obostrzeń przeciwko rozprzestrzenianiu się wirusa Covid-19. Obecnie na bramie przed obiektem znajduje się zawiadomienie mówiące, że obiekt Tężni Solankowej jest nieczynny z powodu prac konserwacyjnych.

/media/user/images/upload/Kwiecien/Kwiecien 2021/DSC_1044_%282%29.JPG

DML