Trzciana: ekshumowano dwóch Niemców
19 lutego 2018 dokonano w Trzcianie ekshumacji 2 żołnierzy niemieckich, zabitych w 1945 roku przez czerwonoarmistę i pochowanych na... prywatnej posesji.
Grób Niemców przetrwał do naszych czasów, gdyż opiekowali się nim właściciele działki: palili znicze, stawiali kwiaty. – To byli okupanci ale przecież też ludzie – mówił mieszkaniec Trzciany, na którego ziemi znajdował się grób.
Przy jednym żołnierzu znaleziono tzw. Nieśmiertelnik – blaszkę z numerem indentyfikacyjnym. Dzięki współpracy z Niemcami będzie można ustalić jego imię i nazwisko. Tego szczęścia nie miał drugi z pochowanych.
Szczątki obu Niemców trafią prawdopodobnie na największy niemiecki cmentarz wojenny w Siemianowicach Śląskich. Zarówno za ekshumację jak i ponowny pochówek płaci państwo niemieckie.
Szacuje się, że w całej Polsce może być ok. 20 tys. grobów Niemców poległych w czasie walk lub rozstrzelanych przez Rosjan. Często te groby są w bardzo przypadkowych miejscach, a wielu z nich prawdopodobnie nigdy nie uda się odnaleźć. Fundacja „Pamięć”, dzięki której doszło do ekshumacji w Trzcianie zlokalizowała też takie groby w Połomiu Dużym, Muchówce, Ubrzeży, Wieruszycach i Brzezowej.
Sprawę ekshumacji i pochówku żołnierzy niemieckich w Polsce uregulował ostatecznie polsko -niemiecki traktat o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy z 1991 r pomiędzy premierem Tadeuszem Mazowieckim a kanclerzem Helmutem Kholem.
Zdjęcie z http://www.trzciana.pl/