Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2018-02-23 20:40:18 przez system

Trzciana: ekshumowano dwóch Niemców

19 lutego 2018 dokonano w Trzcianie ekshumacji 2 żołnierzy niemieckich, zabitych w 1945 roku przez czerwonoarmistę i pochowanych na... prywatnej posesji.

Grób Niemców przetrwał do naszych czasów, gdyż opiekowali się nim właściciele działki: palili znicze, stawiali kwiaty. – To byli okupanci ale przecież też ludzie – mówił mieszkaniec Trzciany, na którego ziemi znajdował się grób.

Przy jednym żołnierzu znaleziono tzw. Nieśmiertelnik – blaszkę z numerem indentyfikacyjnym. Dzięki współpracy z Niemcami będzie można ustalić jego imię i nazwisko. Tego szczęścia nie miał drugi z pochowanych.

Szczątki obu Niemców trafią prawdopodobnie na największy niemiecki cmentarz wojenny w Siemianowicach Śląskich. Zarówno za ekshumację jak i ponowny pochówek płaci państwo niemieckie.

Szacuje się, że w całej Polsce może być ok. 20 tys. grobów Niemców poległych w czasie walk lub rozstrzelanych przez Rosjan. Często te groby są w bardzo przypadkowych miejscach, a wielu z nich prawdopodobnie nigdy nie uda się odnaleźć. Fundacja „Pamięć”, dzięki której doszło do ekshumacji w Trzcianie zlokalizowała też takie groby w Połomiu Dużym, Muchówce, Ubrzeży, Wieruszycach i Brzezowej.

Sprawę ekshumacji i pochówku żołnierzy niemieckich w Polsce uregulował ostatecznie polsko -niemiecki traktat o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy z 1991 r pomiędzy premierem Tadeuszem Mazowieckim a kanclerzem Helmutem Kholem.

Zdjęcie z http://www.trzciana.pl/