Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2015-08-01 19:46:52 przez system

Uczcili pamięć o Powstaniu

Punktualnie o godz. 17, godzinie wybuchu Powstania, na placu Okulickiego zawyła symboliczna syrena. Przez minutę jej dźwięk przypominał o tragicznej decyzji i rozkazie wydanym do rozpoczęcia Powstania Warszawskiego.

Władze miasta i powiatu, delegacje kombatanckie oraz przedstawicie lokalnych instytucji i partii politycznych złożyły hołd powstańcom, składając pod pomnikiem wiązanki kwiatów. Uroczystości towarzyszyli harcerze oraz przedstawiciele grupy rekonstrukcyjnej.

Po oficjalnym uczczeniu Powstania, głos zabrał poseł Włodzimierz Bernacki, który przypomniał fakty i wydarzenia tamtych dni. Podziękował wszystkim, także tym nieobecnym z różnych powodów, za to, że trwa tradycja upamiętnienia tego wydarzenia. Trwa ona dopiero od kilku lat.

„Jesteśmy tu by oddać hołd tym, którzy mieli odwagę by 1 sierpnia 1944 roku wystąpić orężnie przeciwko brunatnej zarazie. Młodzi ludzie mieli świadomość tego, że podejmując walkę z Niemieckim okupantem, podejmują także walkę również z tymi, którzy zbliżali się ze wschodu. Ta walka miała przynieść wolność Warszawie, miała przynieść wolność całej Rzeczypospolitej. To co wydarzyło się w Warszawie było przejawem patriotyzmu i wielkiego bohaterstwa” – mówił poseł Bernacki.

Uroczystość zakończyły wspólne rozmowy i wspólne zdjęcia.