Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2016-06-13 16:24:12 przez system

Uczcili rocznicę wydarzeń łapanowskich

5 czerwca ludowcy gminy Łapanów uczcili 84. rocznicę krwawych zajść, jakie wydarzyły się w okolicach Łapanowa w 1932 r. Członkowie Polskiego Stronnictwa Ludowego złożyli kwiaty w miejscach upamiętniających tragiczne wydarzenia z 1932 r. – przed pomnikiem w Wolicy i w rynku w Łapanowie.

5 czerwca 1932 r. zorganizowano w Łapanowie międzypowiatowe Święto Ludowe, a na czele komitetu organizacyjnego stanął ówczesny prezes Stronnictwa Ludowego Bartłomiej Twaróg z Łapanowa. W tym czasie trwała zażarta walka polityczna na szczeblu państwowym między sanacją a partiami opozycyjnymi o kształt Polski. Do głosu zaczęły dochodzić stronnictwa chłopskie, które zjednoczyły się na Kongresie w 1931 r. w jedno Stronnictwo Ludowe.

Władze na dwa dni przed planowaną manifestacją zakazały zgromadzenia. Organizatorzy nie byli w stanie odwołać zaplanowanych wcześniej obchodów. W wyniku starć z policją zabitych zostało 7 chłopów, a kilkudziesięciu zostało rannych.

Wypadki łąpanowskie odbiły się szerokim echem w całym kraju, a pacyfikacja przeprowadzona przez policję wcale nie osiągnęła zamierzonego celu, tj. uspokojenia ludności. Były one kolejnym czynnikiem decydującym o spadku zaufania do rządu i jego polityki. 26 czerwca 1933 r. odbyły się w całej Polsce wiece i manifestacje poświęcone pamięci ofiar Lubli i Łapanowa, podczas których uchwalano rezolucje potępiające postępowanie policji i obarczające odpowiedzialnością za ofiary władze sanacyjne.