Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2015-09-17 21:48:20 przez system

Uczczono pamięć ofiar agresji sowieckiej na Polskę

17 września 1939 roku ZSRR dokonało napaści zbrojnej na Polskę, która była wówczas w stanie wojny z III Rzeszą. Z okazji 76. rocznicy tego wydarzenia uczczono pamięć ofiar w wielu miastach w całej Polsce. Nie inaczej było w Bochni.

Uroczystości rocznicowe odbyły się przed pomnikiem gen. Leopolda Okulickiego. - Ta uroczystość ma szczególne znacznie, podobnie jak 1 września. Te dwie daty rozpoczęły ciąg zdarzeń, które miały bardzo tragiczny charakter dla naszego narodu – mówił podczas wystąpienia burmistrz Bochni Stefan Kolawiński. - W zjednoczonej Europie trzeba pamiętać o swojej tożsamości narodowej oraz o wszystkich tych, dzięki którym możemy tutaj stać i mówić w sposób otwarty o rzeczach, o których nie można było do niedawna mówić, dzięki którym my żyjący obecnie mamy szanse na normalne życie, na normalny rozwój. To dzięki nim możemy dzisiaj myśleć o przyszłości naszych następców – kontynuował dalej włodarz miasta.

W uroczystości uczestniczyli ponadto m.in. prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej oddział w Bochni – Cecylia Wanicka-Dźwigaj, starosta bocheński – Ludwik Węgrzyn, proboszcz bazyliki św. Mikołaja – ks. Leszek Leszkiewicz, a także poczty sztandarowe, reprezentujące bocheńskie szkoły oraz honorowa warta pomnika, złożona z harcerzy hufca Bochnia ZHP.