Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2016-09-17 19:27:17 przez system

Uczczono rocznicę napadu Związku Radzieckiego na Polskę

Dziś o godz. 17.30 pod pomnikiem Leopolda Okulickiego przedstawiciele władz i instytucji zgromadzili się by upamiętnić rocznicę zdradzieckiego najazdu Związku Sowieckiego na Polskę. Uczczono pamięć i oddano hołd ofiarom i pomordowanym tamtejszej agresji.

Pod pomnikiem, bardzo licznie, spotkały się delegacje Urzędu Miasta, Starostwa Powiatowego, szkół, stowarzyszeń, instytucji państwowych oraz delegacja kombatantów. Po modlitwie i krótkich przemówieniach złożono wiązanki kwiatów.

Data 17 września 1939 roku jest dla Polski i Polaków wyjątkowo tragiczna. Wówczas, w chwili kiedy od 17 dni polskie wojsko próbowało odeprzeć niemiecką napaść i prowadziło walkę obronną przeciwko armii Hitlera, od wchodu na ziemie polskie napadł Związek Sowiecki. Był to początek II wojny światowej, kiedy to Hitler i Stalin, dwaj demiurdzy socjalistycznych, krwawych reżimów, podzielili się Polską, dokonując jej czwartego w dziejach rozbioru. Wojna, która miała swe oparcie i przypieczętowanie w układzie Ribbentrop-Mołotow zawartym 23 sierpnia 1939 r. w Moskwie, była dla Polaków katastrofą. Mimo zapewnień i podpisanych porozumień ani Wielka Brytania, ani Francja nie były w stanie wywiązać się ze swoich obietnic. W walce przeciw Hitlerowi i Stalinowi pozostaliśmy przez długi czas sami, tracąc niepodległość na 50 lat. Do dziś nie jesteśmy w stanie jej do końca odzyskać.